Quantcast
Channel: 220 stopinj poševno - KEFIR & FERMENTIRANA hrana
Viewing all 78 articles
Browse latest View live

Probiotična oranžada

$
0
0
Ta naša mehurčkasta pijača sicer nima 3 srčkov, bi pa lahko imela, saj je prav tako naravna, saj so mehurčki naravno proizvedeni preko fermentacije s pomočjo probiotičnih bakterij, ki živijo v simbiozi kot kefirjeva zrnca za vodni kefir. 
Sestavine:

6 - 8 žlic zrnc vodnega kefirja (probiotičnih bakterij)
4 dcl pomaračnega soka + 4 dcl vode ali  8 dcl mrzle vode
4 kocke kandiranega ingverja ali 6 kandiranih lupinic pomaranče
1 vejica mete
Picture
Zrnca vodnega kefirja
V primeru, da uporabimo sveže iztisnjen pomarančni sok, sok obvezno razredčimo z vodo, drugače se bo sadni sok spremenil v alkohol. 

V primeru, da uporabimo pomarančni sok (kupljen ali doma flaširan), ne rabimo dodajati dodatne količine sladkorja, kot hrano bakterijam, ker sok že vsebuje dovolj "cukra". Ta sok ne rabimo niti redčiti z vodo, ker se ne bo spremenimo v alkohol. 
Če nimamo pomaranč, lahko uporabimo navadno vodo.

V posodo, ki se dobro zapre, damo hrano za bakterije - sladkor (kandirane lupinice ali ingver, navaden sladkor, ..). Dodamo dodaten okus - meto, ki bo za svežino soka ali kaj drugega.
Dodamo kefirjeva zrnca ... 
... zalijemo z mrzlo vodo in posodo tesno zapremo. Posodo pustimo stati na kuhinjskem pultu, vstran od direktnega sonca, za cca 1-2 dni. 
Posodo vmes večkrat pretresemo, vendar je ne odpiramo.

Ko doseže naša pijača zadovoljivo mehurčkastost, jo s plastičnim cedilom precedimo v steklenico. Če smo delali našo "radensko" z vodo, ji zdaj dodamo sok, takoj zapremo in postavimo v hladilnik, da se ohladi preden jo postrežemo. 

Če smo našo "radensko" pripravljali že s sokom, jo enostavno precedimo in prav tako takoj zapremo.
Kefirjeva zrnca operemo pod mrzlo, tekočo vodo, odstranimo vse "dodatke" (meto, lupinice, ...) ter zrnca pripravimo za novo fermentacijo.

Stopnja mehurčkastosti je odvisna od aktivnosti naših probiotičnih bakterii. Njihova aktivnost pa od dodane hrane - sladkorja in časa fermentacije. 

Opozorilo: predlagam, da uporabite kakšen dober, kvaliteten kozarec z debelejšim steklom, da slučajno zaradi plinov, ki nastajajo med fermentacijo in pritiska ne pride do tega, da bi kozarec razneslo. 

Bela spirala s semeni

$
0
0
Ena boljših voščil za dobro jutro je, ko zadiši iz kuhinje po sveže pečenem kruhu. 

Te naše spirale so sicer pripravljene iz bele pšenične moke, lahko pa jh pripravimo tudi iz polnozrnate moke, pirine, brezglutenske moke, mešanice različnih mok itn. Vendar bomo v tem primeru morali prilagoditi količino moke oz. tekočine, saj vsaka moka se ne obnaša enako. Moko dodajamo, dokler se testo med gnetenjem ne odlepi od posode. Mora biti pa še vedno precej mehko testo. 

Spiralo lahko posujemo z različnimi semeni. Mi smo izbrali tokrat pražena bučna semena. 

Tale naš kruhek je mlečen, pripravljen iz svežega kefirja, ki ga po zelo enostavnem postopku pripravljamo doma. Če ga nimamo, kefir komot nadomestimo z jogurtom. 

Tisti z mlečno intolerantno ali z alergijo na mleko, lahko kruh pripravimo tudi iz kefirja pripravljenega iz ovsenega, madljevega ali riževega mleka
Sestavine:

600 g bele pšenične moke
1 dcl toplega mleka
2 dcl kefirja (ali jogurt)
1/2 kocke svežega kvasa (20 g)
1 žlica sladkorja
1 žlička soli


Ostale sestavine:

1 jajce 
1 žlica kremnega kefirja ali kisle smetane
sesekljana pražena bučna semena
V posodo presejemo moko, naredimo jamico in vanjo vlijemo toplo mleko. Mleko ne sme biti prevroče, ker bo drugače uničilo kvasovke in testo ne bo vzhajalo. 

V mleko nadrobimo sveži kvas, dodamo žlico sladkorja in počakamo 8 minut, da se naredi kvasec.

Nato dodamo vse preostale sestavine sobne temperature in omesimo precej mehko testo. 

Ko se testo odlepi od posode, je pripravljeno, da počiva in na toplem in v pokriti posodi vzhaja eno uro. Če se testo ne odlepi od posode (moke so različno vlažne), dodamo še malo moke. 

Vzhajano testo na rahlo pomokani površini nežno omesimo in ga razdelimo na  6 enakih delov.

Iz vsakega dela testa oblikujemo kroglico, ki jo posvaljkamo v svaljek dolg približno 35 cm. Svaljek na sredini upognemo in oba konca zvijemo v spiralo.

Spirale odlagamo na pekač obložen s papirjem za peko. Pokrijemo jih s krpo in pustimo, da vzhajajo vsaj pol ure. 
Vzhajane spirale premažemo z jajcem, ki smo ga raztepli s kislo smetano in posujemo s sesekljanimi bučnimi semeni.
Spirale pečemo v že ogreti pečici na 220 stopinj približno 15-20 minut oz. dokler niso pečene. Ko potrkamo po njih in če votlo zadonijo, so pečene. 
Mi smo si jih tokrat postregli zraven frtalje s šparglji in goričko klobaso.

Hrenov namaz iz kremnega kefirja

$
0
0
Hrenov namaz je zakon! Najbolj paše na črnem rženem kruhu. Mmm ... In če je namaz pripravljen še iz kefirja, ki vsebuje mnogo več probiotikov kot kisla smetana, bi lahko napisali, da je toliko boljši za naše telo. 

Priprava namaza je enostavna. Za osnovo potrebujemo domači kefir. Idelana priložnost, da se "znebimo" kefirja, ki nam ga tisti dan ni za piti. 

Ta recept najdete tudi v knjižici receptov iz kefirja, ki sem jih pripravila za podjetje Borgla. Knjižica receptov je priložena Kefirkotu.
Sestavine:

150 g kremnega kefirja (ki je bil 8 urnem na odcejanju)
domači kruh -  črn polnozrnati hlebček
1 žlica naribanega hrena
drobnjak
sol
sveže zmlet poper
Kefir vlijemo na plastično cedilo, ki smo ga prekrili z gosto sterilno gazo. Tako se bo sirotka iz kefirja odcedila, na cedilu pa ostal kremni sir.
Odvisno od tega kako dolgo bomo kefir cedili, takšna bo njegova struktura.  Tisti, ki bo manj časa preživel na cedilu, bo podoben gostemu jogurtu, tisti malo več bo podoben kisli smetani, tisti še več pa bo pa po strukturi in okusu spominjal na philadelphija sirček. Ker se je sirotka popolnoma odcedila, sirni namaz ni kisel, niti grenak. 

V odcejan kefir, podoben kisli smetani, enostavno vmešamo nariban hren, popramo in uporabimo kot pomako za kuhano govedino ali namaz. 

Sirotko popijemo ali kako drugače uporabimo, sirni namaz pa malo solimo in shranimo v hladilniku v neprodušno zaprti posodi lahko več dni. 


Fermentiran zeliščni namaz s kaljenimi ajdovimi semeni - Pegan

$
0
0
Super zajtrk! Zakaj super? Ker se v njem skrivajo 3 različna super živila, ki lahko pomagajo našemu telesu k bolšemu počutju. Te so: 

Kaljena ajdova semena Pegan se kalijo in sušijo na nizki temperaturi, do 42 stopinj in tako ohranijo večino zdravilnih učinkovin. Semena ne vsebujejo glutena in so primerna tudi za vegane. Ko sem jih prvič poskusila, sem v ustih pričakovala "ajdast" okus, vendar temu ni tako. Okus je popolnoma drugačen, svež in prav nič ne spominja na klasično ajdo. Kaljena semena so hrustljava, a hkrati dovolj mehka, da jih lahko jemo kar tako ali morebiti celo posipana na kakšni sladici. So zakladnica pomembnih hranil, saj se vsebnost vitaminov, mineralov in antioksidantov s kaljenjem bistveno poveča, telo pa jih lažje absorbira. 

Fermentiran namaz iz kefirja - pripravimo ga zelo enostavno doma. Potrebujemo le domač kefir. Za fermentirana živila vemo, da so veliko lažje prebavljiva od ostalih, da poleg visokih količin folne kisline, vsebujejo še ogromno probiotikov, mikroelementi (kalcij itd.) pa so zaradi obdelave dobrih bakterij v takšni obliki, da jih naše telo lahko popolnoma izkoristi.

Zeli - za zelišča vesta že vsak Kekec in Pehta, da na telo delujejo vsaka s svojim učinkom drugače, zdravilno. 

​Recept je pripravljen za znamko Pegan.

​Sestavine:

polnozrnate štručke
kaljena ajdova kaša Pegan
3 dcl kefirja
šopek izbranih zelišč
solni cvet
sveže zmlet poper

Kaljena ajdova kaša je lepo hrustljava. Ne preveč in njen okus je svež, spominja na okus nedozorelega žita. (Hehehe, ne vem za vas, ampak jaz sem kot otrok zelo rada na njivah jedla še sveža, neposušena semena. :) ) 
Domači kefir damo na cedilo in pustimo v hladilniku čez noč, da se sirotka izloči in na cedilu ostane le kremni namaz. 
V kremni namaz vmešamo nasekljana izbrana sveža zelišča in solni cvet. Spet šopek čudovitih naravnih super žvil in mikroelementov. 
Polnozrnato štručko (ali katero drugo obliko kruha) premažemo s fermentiranim zeliščnim namazom, posipamo s kaljenimi semeni in po želji obložimo še s svežimi zelmi.

Spočita bela makovka s kefirjem

$
0
0
Obožujem makovke. Sploh, če je štruca malo večja in jo lahko narežem na rezine in še kaj namažem na njo. Ker sem želela pri makovki uporabiti čim manj kvasa, sem v testo dodala kefir, ki vsebuje naravne bakterije ter testo pustila čez noč počivati v hladilniku, da prijazne bakterije opravijo svoje. 

Čeprav nekaj časa traja, da lahko zarežemo v svežo makovko, nam pa sama priprava ne vzame dosti časa. Testo si pripravimo zvečer, ga čez noč pustimo v hladilniku, zjutraj vzamemo iz hladilnika, pustimo par ur, da se ogreje na sobno temperaturo, oblikujemo in spečemo. 

Skorjica je res hrustljava, sredica pa mehka. Okus kefirja se ne čuti. 
Sestavine:

300 g gladke bele moke

1,50 dcl kefirja (ali jogurta ali 1,20 dcl mleka)
1 žlica olivnega olja
5 g svežega kvasa
žlička soli
makova semena za posip
jajce za premaz
Kvas nadrobimo v kefir, dodamo k moki z ostalimi sestavinami in s kuhalnico ali rokami omesimo testo. Pustimo par minut na pultu, da se bakterije aktivirajo, pokrijemo posodo s folijo za živila in damo skledo v hladilnik za cca 10-12 ur počivat. Najboljše čez noč. 

Dve uri pred peko vzamemo posodo iz hladilnika in testo pustimo , da se ogreje na sobno temperaturo. 
Testo razdelimo na 3 dele. Če se testo lepi, si naoljimo roke in oblikujemo 3 svaljke, ki naj bodo v sredini debelejši kot ob koncih.
Spletemo kito in jo premažemo z raztepenim jajcem. 
Testo posipamo z makom. 
Pečico nastavimo na 220 stopinj in vanjo vstavimo posodo z vodo. Če bomo pekli kruh na glineni pekovski plošči, je potrebno vstaviti ploščo v pečico pred ogrevanjem in pustiti, da se potem, ko pečica že doseže nastavljeno temperaturo, dobro ogreje še plošča in bo učinek peke res podoben učinku krušne peči. 

​To ogrevanje traja nekje 20 minut vsega skupaj in ta čas naša makovka vzhaja.
Makovko pečemo cca 30 minut (odvisno od debeline makovke in pečice). Ko je pečena, votlo zadoni, če potrkamo po njej. 
Pečeno makovko pokrijemo s krpo in pustimo, da se počasi ohladi. Tako bo skorjica hrustljava, sredica pa lepo mehka. 

Hitra priprava starterja (drožev) & suhega brezkvasnega nastavka za brezkvasno peko kruha

$
0
0
Kruh brez kvasa. Ni tako komplicirano, kot je videti besed na prvi pogled. Prvi kruh brez kvasa lahko pripravimo v enem samem dnevu.

Ob prvi pripravi takšnega kruha moramo najprej narediti aktivne drože, za kar potrebujemo najmanj 6 ur, ob naslednji peki kruha pa to več ni potrebno, saj lahko kruh pripravimo iz suhega brezkvasnega nastavka

Primerno tudi za laktozno intolerantne in osebe z alergijami na mleko. 
Po tem, ko so mi zaradi intolerance na kvas rekli, da ga naj izločim iz prehrane, sem poskusila speči kruh z vinskim kamnom in/ali s pecilnim praškom. Katastrofa. Ne samo, da se tak kruh drobi, ampak to sploh ni kruhu podobno. No, saj podoben je že bil kolaču, njegov okus je pa bil podoben bolj kemijskemu poskusu. In glede na to, da itak pri nas doma štirje pojemo pol kolača kruha (kruh s 500 g moke)  na teden, pa še ta zna ostati, sem željo po peki kruha brez kvasa za nekaj časa opustila. 

​Ta se je spet pojavila, ko sem odkrila Natašin blog 
Zarečenega kruha se največ poje, kjer ima objavljene različne recepte kruha brez kvasa in kjer vsak izgleda tako slastično, da so se mi fajn pocedile sline. Preletim recepte, se ustavim na pripravi starterja, drožev. OMG! To pa je natančnost! Na 5 gramov so natančno opisani recepti z dodanimi sestavinami, starter, priprava drožev, ki traja več dni s tako natančno recepturo, ki me spominja na laboratorijske poskuse. To ni zame. Grem guglat za enostavnejšimi in krajšimi navodili priprave takšnega kruha in naletim na identične zapise starterja: 30 g ržene moke + 30 g vode > 25 g moke .... priprava 6 dni ..

Na srečo na Kulinariki naletim na recept drožev avtorja 666, ki je zame dovolj enostaven in zato uporaben. Avtor uporablja za pripravo drožev kefir. Pa logično! Fermentacija zaradi dobrih bakterij v kefirju mnogo hitreje steče kot z vodo in tako se izognemo dolgi in natančni proceduri priprave starterja. Avtor 666 sicer v svojem receptu med sestavine dodaja med in sol, meni se le-ta zdita nepotrebna, saj je v moki čisto dovolj hrane oz. "cukra" za bakterije, sol pa zaradi svoje "kemije" bakterije ovira pri uspešnem delu. Kruh sem že pripravljala iz kefirja, recepte najdete na mojem blogu, vendar mi še ni padlo na pamet, da bi ga pripravila popolnoma brez kvasa. Uporabila sem vsaj 5 g kvasa zraven. 

Nekako si moje stare mame, ki je vse količine odmerjala z roko in očmi in spekla fantastičen kruh, ne morem predstavljati s tehtnico, kako na 5 g natančno odmerja sestavine. Ja pa vredu, no! In zakaj je ne pokličem in vprašam, kako vraga so pekli včasih kruh, ko še ni bilo kvasa v trgovinah!

Mojo skoraj 84 leta staro mamo Katarino pokličem na mobitel in vprašam glede njenega kruha brez kvasa.

"Uporabljali smo ostanek testa." Saj res, sem že čisto pozabila na tisti krožnik v špajzi. Ko so zamesili kruh, so del že vzhajanega testa dali na krožnik in ga enostavno shranili v shrambi. To testo se je na krožniku posušilo in so ga hranili do naslednje peke. Pred novo rundo peke kruha so testo in bakterije v njem aktivirali tako, da so suho testo namočili v topli vodi z nekaj žlicami moke. Testo je čez noč na toploti postalo aktivno in se začelo peniti. Ko je bilo dovolj pen (danes bi temu rekli kvasec, za kar aktivni kvas potrebuje cca 8 minut, da se aktivira) so enostavno zamesili testo za kruh, Oblikovali so hlebčke in jih dali v košarice počivat. "Kako dolgo so počivali potem hlabčki?" vprašam. 
"Šla sem očistit krušno peč, zakurila in ko se je peč ogrela, so bili hlebčki že vzhajani. To je bilo približno 1,5 ure," mi pove stara mama. 
"In kako ste prišli do tistega čisto prvega "ostanka testa" ?" jo vprašam.
"Ja, kaj pa vem. Od nekdaj sem delala tako, nadaljevala tako od moje mame in vedno je bil tam tisti suhi ostanek testa" mi pove stara mama. :)))

Torej gremo na delo, na nove začetke, grem ustvarit svoj suhi brezkvasni nastavek in mogoče bodo njegove zamejce dobili tudi moji otroci.  Dvomim. :))

Moji "prvi materiji" za pripravo brezkvasnega vzhajanega testa bom rekla: mati rženca. In od tega mojega prvega rženega kruha naprej bodo naša mati dobili svoje naslednike. Tako tega testa ni potrebno hraniti v hladilniku kot drože, jih stalno futrati, skrbeti za njih, ko greš na daljši dopust ali paziti, da ko se odločiš za peko kruha, da le-to planiraš cela  dva dni vnaprej. 

Priprava starterja (drožev), prve materije, mater rženca

torej priprava začetnega testa s pomočjo domačega kefirja, s katerim lahko brezkvasno vzhajano testo  sploh začnemo pripravljati. Naredimo ga enkrat, prvič in zadnjič. 

Kako delujejo droži iz kefirja? Kefir je edinstvena fermentirana hrana, polna probiotikov in drugih zdravih hranil. Kefir pripravimo iz živih bakterijskih kultur - kefirjeve gobice - zrnca. Te gobice so prave kompleksne simbiotske kefirjeve kolonije, ki vsebujejo več kot 35 različnih probiotskih bakterij in so dokazano zelo koristne za naše zdravjeTe poskrbijo, da naše testo naraste, vzhaja. Bolj so dobro godi bakterijam (toplota in hrana, bolj so aktivne), več CO2-ja bodo izločile, več mehurčkov bodo naredile in tem bolj bo rahel kruh, sploh, če jim damo dovolj časa.

Bakterije pa ne bodo kruh samo zrahljale, ampak bodo mikroelemente (kalcij, folna kislina, B12, ...) predelale do takšne faze, da jih naše telo lahko popolnoma izkoristi. 

Saj veste, da kefir lahko pripravimo iz rastlinkega mleka in vode? Tako, da je to rešitev tudi za vse tiste, ki imajo alergijo na mleko.
  • Nam zadostuje kolač kruha pripravljen s 500 g moke. Če bomo prvič pripravljali večjo količino kruha se formula glasi: nekje 1 žlica/100 g kruha v določenem receptu za kruh. Npr. za 1 kg kolač kruha pri starterju uporabimo: 10 žlic itd. 
  • Starter pripravimo z rženo moko, ker se ta najhitreje aktivira. Kasneje v receptu lahko uporabimo katero koli drugo moko za pripravo kruha
  • Pri starterju uporabimo domači kefir, ker le-ta vsebuje več kot 30 probiotičnih bakterij (kupljen samo kakšne 3) in je ta tudi najbolj poskočen, živ

Sestavine za starter (drože):

5 žlic ržene moke
cca 5 žlic kefirja​ (iz živalskega ali rastlinskega mleka)


Sestavine zadostujejo za pripravo kruha s 500 g moke. 
Picture
Priprava starterja
Sestavine enostavno s plastično ali leseno žlico (bakterije sovražijo kovino) dobro premešamo. 
Posodo nekoliko pokrijemo, vendar pustimo priprto, da lahko izhajajo plini. 
Picture
Aktivne droži (starter), preživete 7 ur na toplem radiatorju
Postavimo jo na toplo mesto. Na pultu so recimo moje "drože" potrebovale celih 24 ur, da so oživele in začele malo migati, na toplem radiatorju pa so že po sedmih urah plesale kot zmešane. ​Zato, če imamo možnost, kar na topel radiator z njimi. Ne vroč, topel. 

Ko so droži pripravljene, se pojavijo takšni mehurčki. Uporabimo jih lahko takoj. Če nimamo časa takoj omesiti kruh, jih postavimo v hladilnik, kjer se fementacija upočasni. Pred peko kruha, jih vzamemo iz hladilnika, pustimo, da spet postanejo živahne in uporabimo. 

Različna moka različno hitro aktivira z bakterijami, ker proizvajalci uporabljajo različno "kemijo". Moka iz mlina in domači kefir delata čudeže. 

Ta količina starterja zadostuje za pol kg moke v določenem receptu. Moko lahko tudi kombiniramo in pripravimo kruh po želji, izberemo katerikoli recept. Le količino vode v že obstoječem receptu je potrebno prilagoditi oz. zmanjšati, ker je starter "moker".

Ko bomo prvič pripravljali kruh brez kvasa, nam verjetno ne bo takoj uspelo v nulo oz. kruh lahko, da ne bo prav takšen, kot smo si zamišljali, kot ga imamo najrajši.  Vendar ne pozabimo: "vaja dela mojstra, če mojster dela vajo!"

Picture
Priprava testa za pico z rženim starterjem
Picture
Vzhajano testo za pico
Testo s starterjem vzhajamo 2-6 ur (odvisno od vrste moke in testa),  preden ga damo pečt. Če želimo iz njega oblikovati štručke, kite, najprej testo oblikujemo v željeno obliko in potem vzhajamo. 

Rženec brez kvasa

Rženec brez kvasa lahko pripravimo:
  • iz aktivnega starterja, opisanega zgoraj (če delamo prvič tak kruh) ali
  • iz suhega brezkvasnega nastavka (starega vzhajanega testa brez kvasa, ki smo ga posušili v velikosti jajca)
Recept zanj najdemo na tej povezavi: Rženec
Picture
Vzhajano testo za rženec brez kvasa. Pripravljeno s starterjem
Kruh je rahel, s hrustljavo skorjo in zelo okusen, se ne drobi. Po okusu spominja na babičinega. 
Picture
Moj prvi rženec brez kvasa

Kako shranimo del vzhajanega testa, za naslednjo peko oz. pripravimo sinove rženca - suhi brezkvasni nastavek


​Od že vzhajanega testa vzamemo del testa. Za pol kilski kruh potrebujemo za cca velikost enega jajca testa. Testo pustimo na krožniku nekje v hladnem prostoru, ki ne sme biti vlažen. 

Testo se bo posušilo in dobimo suhi brezkvasni nastavek.  Kako aktiviramo suhi brezkvasni nastavek oz. bakterije pred peko?

Suhi brezkvasni nastavek nadrobimo v toplo vodo, kateri smo dodali malo sveže moke - hrane za bakterije. To pustimo stati par ur. Vmes, če je potrebno, z roko še bolj razpustimo testo. Zadevo pustimo stati čez noč ali si pripravimo zjutraj pred službo in ko pridemo domov, nas bo čakal: "kvasec", ki ga lahko uporabimo takoj in na enak način, kot uporabljamo kvasec pripravljen iz aktivnega svežega kvasa. 

Torej omesimo testo, pustimo dobro uro vzhajati in kruh spečemo. Ne pozabimo, pred peko spet shraniti del vzhajanega testa. In tako je naš "kvas" vedno kredi. Pa še v trgovino nam ni potrebno poslati moža, ko nam zmanjka kvasa. :))) 
Picture
Suhi kvasni nastanek star 1 teden. V notranjosti še vlažen, lahko pa je popolnoma suh.
Picture
Ostanek vzhajanega testa za suhi kvasni nastavek

Če imamo torej dovolj toplo v stanovanju, lahko prvi kruh brez kvasa pripravimo samo v enem dnevu. Sicer sem za opis uporabila precej besed, želim si, da bi manj, da ne bi izgledalo komplicirano, vendar sem želela odgovoriti na vprašanja, ki so se meni postavljala ob iskanju recepta za kruh brez kvasa. Postopek je enostaven. In ne pozabimo, več časa imamo, dlje časa bomo kruh vzhajali, pustili, da bakterije naredijo svoje, boljši kruh bomo dobili.

Kako dolgo lahko hranimo suhi brezkvasni nastavek? Včasih so kruh pekli vsak teden, včasih na dva tedna. Toliko je vzdržal. Odkrito povedano ne vem. Bom pa pripisala to ob prvem daljšem dopustu, če je preživel.
Po tednu dni hranjenja v hladnem prostoru, je moj suhi brezkvasni nastavek bil v notranjosti še vedno moker, ampak aktiven po tem, ko sem ga pustila aktivirati v vodi z moko in sladkorjem. 

Kako naredimo Kefir?

$
0
0
Postopek priprave kefirja je zelo enostaven. Tukaj je opisan na kratko, ker vem, da večina ne bere člankov, z  mnogo besedila. 

Če pa želite izvedeti še kaj več o kefirju, kako hraniti kefirjeva zrnca, kako jih pošiljati, kako ravnati s kefirjevimi zrnci, da nam ne pocrkajo, pa najdete več v naslednjem članku (KLIK): Kaj morate vedeti o "doktor" Kefirju?
Sestavine: 

2 dcl mleka
za večji lešnik velika kefirjeva gobica
Picture
Pravilna fermentacija kefirja v večjem kozarcu

KAKO PRIPRAVIMO MLEČNI KEFIR?

  1. Za lešnik veliko kefirjevo gobico damo v kozarec in ga napolnimo z 2 dcl mleka (za hitrejše aktiviranje gobic, uporabite toplo mleko (do 37 stopinj C in ne mleko iz hladilnika. Mleko ne sme biti  vroče, ker boste uničili gobico!!)
  2. Kozarec pokrijemo, vendar ne neprodušno. Tako bodo lahko plini, ki bodo nastajali med fermentacijo mleka šli iz kefirja. Če bomo zaprli pretesno, dobimo peneč kefir. Jaz ga pokrijem s krpico. Kozarec hranimo na sobni temperaturi  in vstran od direktnega sonca.
  3. Počakamo 24 ur, da se naredi kefir. Višja je temperatura v prostoru hitreje je pripravljen. Vmes ga lahko premešamo s plastično žličko.
  4. S pomočjo plastičnega cedila kefir precedimo, damo gobico v čist kozarec, prelijemo z novim mlekom in postopek ponavljamo.

Če smo naredili več kefirja, kot ga lahko porabimo v istem dnevu, ga shranimo v neprodušno zaprte posodice. Hranimo ga lahko več dni, tednov, vendar se bo z daljšim časom zmanjševala zdravilna učinkovitost kefirja ter povečala kislost. 

KEFIR IZ KOKOSOVEGA, OVSENEGA, MANDLJEVEGA, RIŽEVEGA MLEKA

Pripravite ga po istem postopku kot mlečni kefir živalskega izvora. Ker pa se bakterije hranijo izključno z laktozo, ki je v teh "mlekih" ni, morate gobico z bakterijami vsakih par dni nahraniti. To storite tako, da jo vsakih 5 dni potopite za 24 ur v navadno mleko, torej v mleko živalskega izvora, da se nahrani. Gobica bo v tem primeru veliko počasneje rasla. 
Okus kefirja je odvisen od: 

  • vrste mleka (polnomastno, posneto mleko)
  • temperature (toplejši bo prostor,  zrnca delajo bolje in rastejo hitreje)
  • neprodušno ali ohlapno zaprt pokrov (bolj boste zaprli pokrov, bolj bo kefir peneč in bo bolj "pikal. Jaz dam čez posodo samo kuhinjsko krpo v enem sloju, da lahko plini lepo hlapijo)
  • dolžine fermentacije - meni je najboljši okus nekje 20-24 ur fermentacije (dalj časa ga boste fermentirali, bolj bo kefir kiselkast. Za laktozno intolerantne priporočam uporabo 36 urne fermentacije, saj se bakterije hranijo z laktozo in šele nekje po 36 ur, jim uspe da pojejo dovolj laktoze, da laktozno netolerantni prenesejo kefir
  • količine gobic v količini mleka (gobice > mleka = bolj kiselkast in hitreje narejen kefir, boljše kvalitete; gobice > mleka = kefir podoben po okusu jogurtu, dalj časa je potrebna fermentacija)

Meet mr. & mrs. Kefirko - enostavni probiotični napitek za otroke

$
0
0
Picture
Mrs. Jagodka & mr. Vanilij
Probiotični napitki, ki jih otroci obožujejo. A to tudi obstaja? O, ja! Moja otroka jim pravita "super aktimeli", čeprav po vsebnosti z original Actimelom niso niti približno enaki. 

Ta naš probiotični napitek vsebuje namreč mnogo več probiotičnih bakterij, je brez umetnih sladil in barvil in vsebuje same naravne, dobre in zdrave dodatke. Poleg tega jih lahko pripravite iz otrokovega najljubšega sadja. 
Sestavine: 

1 dcl domačega kefirja
1 žlička medu ali še boljše 1/2 zrele banane

sadje po želji otrok
začimbe po želji (vanilija, cimet, mešanica božičnih začimb)
Kefir pripravimo po enostavnem postopku 24 urne fermentacije. Postopek priprave kefirja najdete s klikom na Vse o kefirju ali s klikom na Kako naredimo kefir, kjer je opisan postopek v krajši verziji. 
Kefirju dodamo željeno sadje in zrelo banano in/ali dišave in vse skupaj spasiramo.
Probiotični napitek ponudimo otroku takoj, ker le - tak vsebuje največ hranil, probiotikov in vitaminov. 
Seveda pa ne bo nič narobe, če mu napitek shranimo v zaprti stekleni posodici in ponudimo kasneje namesto malice ali na drugi dan. 

In ker se bo vmes zgodila še druga fementacija, s katero kefir postane še okusnejši, vsebnost vitamina B se še poveča, prav tako količina folne kisline. Kalcij in magnezij v kefirju pa postaneta še bolj biorazgradljiva, kar pomeni, da ju naše telo lahko takoj in predvsem popolnoma izkoristi z drugimi hranili.

Dlje časa od 24 ur ne svetujem, da shranjujete flaške oz. kefir s sadjem, ker zna sadje v mleku hitro "zavreti" oz. se spremeniti v alkohol. 

V primeru, da želite pripraviti probiotične napitke za cel teden vnaprej, vam predlagam, da v neprodušno zaprtih flaškah shranite samo kefir in potem sadje s "sladili" dodajate sproti. 
In flaške bodo preverjeno ostajale prazne. vaši otroci pa mnogo bolj odporni proti raznim virusnim in bakterijskim nadlogam.  :))

Smoothi iz kokosovega kefirja z jagodami & banano

$
0
0
Odlična ideja za vse tiste, ki ne prenašamo ravno najbolje mleka, pa si vseeno zaradi zdravja želimo privoščiti naravne super probiotike. 

Kot sem napisala že v prejšnjem članku, lahko kefir z več kot 30 naravnimi probiotiki pripravimo iz vseh vrst mleka. To pomeni, da tudi iz rastlinskega oz. tokrat v našem primeru iz kokosovega mleka. Kako pripravimo kefir iz kokosovega mleka, si lahko preberete v kratkem članku Kako naredimo Kefir? 

Kefir pripravljen iz rastlinskega mleka, je glede vsebnosti probiotikov, folne kisline enako kvaliteten kot kefir pripravljen iz navadnega mleka. Tudi postopek priprave je enak. 
2 dcl kefirja iz kokosovega mleka

pest jagod (ali drugega sadja)
1/2 zrele banane namesto sladkorja (lahko uporabite tudi druga sladila)
V kokosov kefir damo sadje in vse skupaj, če nimamo smoothi blenderja, s paličnim mešalnikom obdelamo.

Najboljše, da ga popijemo takoj, lahko si ga pa shranimo tudi v hladilniku kakšen dan. Za dlje časa ga ne shranjujemo, saj gubi sadje hranila, poleg tega se sadje, če ni termično obdelano, začne sčasoma spreminjati v alkohol in nam bo zadeva zavrela. 

Sadne probiotične lučke

$
0
0
Probiotične, naravne sladoledne lučke. Brez E-jev, brez dodanim umetnih arom in sladil. Enostavno, zdravo in dobro. Otroci jih obožujejo. 

Kombinacij je toliko kolikor je različnih ljudi in okusov. Pri nas se največkrat ponavljajo te kombinacije:
  • v kefirju spasirano različno sadje
  • z božičnimi začimbami začinjen kremni kefir
  • z medom sladkan kremni kefir z dodanim sadjem
  • kremni kefir z dodanimi kosmiči, sladkan s sadnimi sirupi (domači bezgov sirup, malinovec, grozni sok…)
  • kremni kefir sladkan z nutelo
  • iz kokosovega kefirja + mango

Sestavine:

2 dcl domačega kefirja (iz živalskega ali rastlinskega mleka)
1 žlica medu (ali drugega sladila, lahko uporabite tudi sadne sirupe)

sadje po želji
kosmiči po želji 
vanilija v prahu ali druge začimbe po želji
čokolada, nutela
V kefir damo med, nekaj sadja in vse skupaj spasiramo. Če dodamo med sadje banano, ki je precej sladka, medu oz. sladil skoraj ne potrebujemo. Po želji seveda.
Z vsebino napolnimo modelčke za sladoledne lučke. Pri nas imamo različne okuse. Zato nekatere modelčke napolnimo s spasiranim sadjem v kefirju, druge samo s kefirjem in celimi koščki sadja, spet tretjim dodamo kosmiče ipd. Kombinacij je mnogo. Izberite tisto, ki vam najbolj odgovarja. 

Če želite bolj kremne sladoledne lučke, kefir najprej na cedilu, pokritem s sterilnim zložencem odcedite, da dobite kremni kefir. 
Sladoledne lučke zamrznemo. 

Avokado polnjen s kefirjem in jajcem

$
0
0
Začnimo dan s probiotiki in z zdravimi maščobami, beljakovinami in s predvsem hitro pripravljenim in okusnim zajtrkom. 
Zdravilne lastnosti avokada smo opisali v članku o Avokadovem namazu - kremi. (KLIK)
Sestavine:

1 avokado
2 prepeličji jajci
2 žlici kefirja
oljčno olje
sveže zmet poper
sol
Takoj, ko kefir precedimo, nastane bolj tekoč. Tisti, ki malo manj poznate kefir … Če recimo vzamemo za primer navaden čvrsti jogurt. Takoj, ko jogurt premešamo, se utekočini, drugače je pa fajn čvrsti. Enako je s kefirjem. Takoj, ko ga precedimo, postane redek in tekoč. No, pri tem receptu ali podobnih pa imam raje, če je kefir bolj čvrst. 
Kefirja zato ne odcejam, ampak z leseno žličko poberem previdno zgornji del kefirja. Previdno zato, da slučajno ne poberemo tudi kefirjevih gobic. 
Avokado razpolovimo in ga v razbeljeni ponvi popečemo po obeh razpolovljenh strani. Pečemo samo kakšno minutko. Prepeličje jajce ocvremo na oljčnem olju. Če ne marate okus jajca, ocvrtega v oljčnem olju, lahko uporabite navadno rastlinsko olje ali še boljše maslo. 
Avokado napolnimo s čvrstim (lahko tudi kremnim) kefirjem, solimo, popramo in dodamo par kapljic oljčnega olja. 
In naš odličen, zdrav in probiotičen zajtrk je pripravljen, da ga užijemo in zakorakamo s polnimi idejami v nov dan. 

Kremni kefir - kako pripravimo različne stropnje kremastosti?

$
0
0
Kremni kefir je zakon! Uporabimo ga lahko kot osnovo za omake, pomake, prelive, namaze ipd. V bistvu z njim lahko nadomestimo kislo smetano, grški jogurt in še kaj. 

Začinimo ga lahko z različnimi zelišči, začimbami, pripravimo kot česnovo ali hrenovo omako, kot namaz na črnem kruhu ali v smutiju, pecivu …

Ko enkrat poskusimo okus kremastega kefirja, ga začnemo uporabljati v vedno več kombinacijah, sploh glede na dejstvo, da vsebujemo mnooogo več hranil, vitaminov, probiotikov, folne kisline, itn. od kisle smetane in podobnih kupljenih zadev v trgovinah. Njegov okus je popolnoma drugačen od kefirja, ki ga pijemo in večina poznamo. Kremni kefir nima tiste kislosti, ampak je po okusu podoben bolj smetani ali grškemu jogurtu (odvisno do časa "sedenja" na cedilu). 

Kremni kefir je zelo proeprosto narediti. In ko ga enkrat naredimo, ga lahko za več dni, oz. tja do en mesec shranimo v neprodušno zaprti posodi. No, nam ga ne uspe hraniti več kot tri dni, saj ga otroci z veseljem pojejo namazanega na rženem kruhu, malo sladkanega in začinjenega s cimetom. 
Sestavine: 

5 dcl domačega kefirja

cca 3-5 ur časa ;)
Plastično cedilo prekrijemo z gazo in ga postavimo na ustrezno veliko posodo (ne kovinsko!!). Namesto gaze in cedila lahko uporabite tudi filter za kavo. Kefir vlijemo v cedilo oz. filter za kavo. 

Pokrijemo s krožnikom in vse skupaj postavimo v hladilnik za 3-5 ur. Posoda bo tako ujela sirotko oz. tekoči del kefirja, na cedilu bo pa ostal čudoviti kremasti kefir, ki ga lahko uporabimo na mnogo načinov. Zadevo lahko pustimo stati tudi čez noč. Dlje časa bomo kefir cedili, bolj bo kremasti. No, če ga bomo cedili, več12 ur, bo na cedilu ostal bolj sirnemu namazu podoben kefir. Odvisno od tega za kaj kremasti kefir potrebujemo, prilagodimo dolžino časa za odcejanje sirotke. 

Sirotke nikar ne zavržemo, saj vsebuje ogromno zdravih sestavin. Lahko jo popijemo ali shranimo v zaprtem kozarčku za kakšno drugo uporabo. 

PRIMERI RAZLIČNE STOPNJE  KREMASTOSTI IN KONZISTENCE KEFIRJA, odvisne od dolžine časa odcejanosti na cedilu: 
Picture
3 - urni odcejan kremni kefir
Picture
Kremni kefir, podoben čvrstemu jogurtu, ki je bil na 5 -urnem odcejanju
Picture
Kremni kefir, podoben strukturi kisle smetane, ki je bil na 8 -urnem odcejanju
Picture
Sirni namaz iz kefirja, ki je bil na 20 - urnem odcejanju

Vodni kefir - probiotična naravna sodavica z okusom

$
0
0
Picture
Zrnca za vodni kefir
Vodni kefir ni niti približno podoben okusu kefirja, ki ga naredimo iz mleka. Za vodni kefir bi lahko napisali, da dobimo okus "slatine" oz. je okus podoben Radenski z okusom ali drugim šumečim pijačam. Z razliko seveda, da vodni kefir (sodavica) vsebuje tako kot mlečni kefir ogromno probiotikov in poskrbi, da se vitamini in druga hranila v telesu lažje in popolnejše izrabijo. 

Za vodni kefir potrebujemo kristalna kefirjeva zrca (skupek probiotičnih bakterij)  in sladkor, kot hrano za te bakterije. Brez skrbi, bakterije bodo sladkor predelale v energijo, oz. stranski produkt CO2 oz. bodo našo pijačo spremenile v sodavico

Navaden beli sladkor lahko nadomestimo s kandirani ingverjem, kandirano lupinico citrusov, dateljni, sadnimi sirupi, zelišče, sokovi …

Probiotično sodavico oz. slatino z okusom (lepše se bere kot vodni kefir) lahko pripravimo tako na osnovi sadja, kot zelenjave ali kokosove vode.

Jaz največkrat pripravljam sodavico z navadno vodo, kateri dodam kandirani ingver in vejico mete. To mi je osnova, ker lahko potem naknadno dodajam željene okuse oz. si jih otroka dodata sama. Ali je to bezgov sirup, malinovec, sveže iztisnjen pomarančni sok, limona, …  Je pa res, da je v tem primeru muhurčkastost napitka manj izrazita, saj bakterije nimajo toliko hrane, da bi proizvedle toliko CO2-ja. 

Če želimo imeti resnično mehurčkasto sodo, uporabimo kot osnovo sadni sok (pomarančni, limonada, jabolčni sok). Uporabimo lahko tudi svežo iztisnjeno sadje, vendar ga v tem primeru, moramo razredčiti z vodo, ker vemo, da se sveže iztisnjeno sadje skozi fermentacijo spreminja v alkohol. 
Sestavine:

4 žlice kristalnih zrnc za vodni kefir
8-10 dcl hladne vode (sadnega/zelenjavnega soka, sirupa, kokosove vode, …)
sladkor (dateljni, kandirani ingver, kandirane lupinice citrusov, sadni sokovi, sirupi, …)

čas fermentacije: 1-2 dni
potrebujemo še: kozarec ali steklenica s pokrovom, ki dihta
KAKO NAREDIMO NARAVNO, PROBIOTIČNO SODAVICO Z OKUSOM?
  • Zrnca za vodni kefir vedno pred uporabo operemo (dobro splahnemo) v plastičnem cedilu pod MRZLO vodo. 
  • Dodamo hrano bakterijam - sladkor (2 žlici sladkorja ali 5 dateljnov, 6 kandiranih ingverjev, pol dcl sadnega sirupa, ) več "cukra" bomo dodali, bolj bodo bakterije delale
  • Dodamo po želji druge okuse (recimo meta). Če bomo dodajali sveže sadje ali zelišča, zelenjavo, pazimo, da so popolnoma pokriti z vodo, drugače bo začelo gniti)
  • Posodo dobro zapremo in jo na pustimo na pultu 1-2 dni in vstran od neposrednega sonca. čas je odvisen od tega, koliko sladkorja smo dodali, temperature prostora oz. odvisno od tega kako hitro se bodo delali mehurčki. 
  • Vmes posodo večkrat pretresemo in ne odpiramo.
  • Opozorilo (vendar se ne prestrašiti). V primeru, da pozabite na posodo ali jo date na sonce ali bo preveč sladkorja, lahko posodo zaradi CO2-ja raznese. Ampak ne se bati, meni posode še ni razneslo. :)
  • Po 1-2 dneh sodavico precedimo skozi plastično cedilo in s čistimi rokami odstranimo "porabljene dodatke" iz vodnih kristalov. Manj dodatkov dodamo, lažje delo nas čaka. :))
  • Sodavico nalijemo v čisto steklenico s pokrovom in hranimo v hladilniku. Hranimo jo komot par dni. 

Najbolj osvežilna, sploh v vročih dneh, paša hladna sodavica.


Na začetku bo mogoče potrebno nekajkrat malo poskusov, igračkanja, da ugotovite kateri okusi vam najbolj pašejo in kolikšna mehurčkastost. 

Definitivno je pa ta naša slatina z okusom in pa sploh v primerjavi z drugimi šumečimi pijačami precej bolj zdrava in z manj cukra.
Picture
S kandirano mandarinino lupinico in meto
Zrca oz. kristale za vodni kefir je težje dobiti kot gobice za mlečni kefir. Vendar le-te hitreje rastejo. Pri vsakokratnem polnjenju lahko vidimo, da jih je za vsaj 1 žlico več. Ko bodo naša zrca zrasla za novih 6 žlic, jih podarimo naprej. 

Ne pozabimo: "Sharing is caring". :)


KAKO SHRANJUJEMO ZRCA?

Zrna operemo pod mrzlo vodo in jih sranimo v zaprti posodi s sladkano vodo. 
Razmerje: 1/2 lončka zrnc : 1/2 lončka cukra :  1/2 lončka vode

Tako shranjena vodna zrca zdržijo (po navodilih, ki sme jih dobila) več tednov. Jaz sem jih tako shranila največ za en teden. Po cca 3-4 tednih shranjevanja pa spet zrnca operemo in zamenjamo sladkano vodo. 

Po tem, ko želimo zrnca ponovno uporabiti, jih dobro splahnemo pod mrzlo vodo in začnemo po zgoraj opisanem postopku. 


KAKO VEMO, ČE ZRNCA NISO VEČ UPORABNA?

Če ne ravnamo pravilno z zrnci (bakterijami), začnejo kaj hitro umirati in kristali začnejo smrdeti. Zrnca oz. bakterije potrebujejo za svojo rast hrano: sladkor in minerale. Od "cukra" je odvisno kakšno sodo bodo naša zrnca naredila. 


KJE DOBIM ZRNCA?

Ker se znca ne prodajajo (naj se nebi, no) ampak podarjajo, je za zrnca za vodni kefir potrebno malo povprašati naokoli. 

Obstaja pa tudi spletna aplikacija KEFIRHOOD.COM, kjer ko se registrirate, izberete osebo s seznama, ki ima ta zrca v vašem kraju in ji pošljete sporočilo in se zmenita za izmenjavo. Aplikacija je sicer v angleškem jeziku, so pa avtorji aplikacije Slovenci in imate na na zemljevidu registriranih že precej oseb, ki izmenjujejo kefirjeva zrca v Sloveniji. Lahko se vpišete tudi pod iskalca zrnc. 
Picture
Z ingverjem in sveže iztisnjenimi pomarančami
Picture
S kandiranim ingverjem in meto
Picture
Z bezgovim sirupom in meto.

Zlejvanka z jabolki in malinami

$
0
0
Slastno, enostavno, dobro in hitro gotovo. Tisti, ki ne marate kefirja, ga lahko nadomestite z jogurtom. 
Sestavine: 

4 jajca
4 žlice sladkorja
4 zvrhane žlice moke
1 rumov sladkor
1/2 žličke vanilije v prahu
lupinica 1 limone
2 dcl domačega kefirja

***
1 žlica rjavega sladkorja
cimet
1 jabolko
lonček malin
sladkor v prahu
sveža meta
Rumenjake in beljake ločimo. Rumenjakom dodamo sladkor in ju penasto zmešamo. Dodamo moko in začimbe ter 1/4 snega beljakov ter na najnižji stopnji počas zmešamo. 

Preostali sneg iz beljakov vmešamo ročno z lopatko, lepo počasi, da ostane čim več zraka v testu.

Testo vlijemo v pekač obložen s papirjem za peko (cca 21 cm premera) ter testo obložimo s tankimi rezinami jabolk. 
Po vrhu začinimo s cimetom.
Zlejvanko pečemo cca 40-50 minut, odvisno od pečice, na 180 stopinj. 

Zlejvanka bo med peko precej narasla, vendar se po po tem, ko jo vzamemo iz pečice, sesedla. Zato "nč bat", ker tako pač pri zlejvanki je. 
Počakamo, da se zlejvanka z jabolki ohladi, nato jo posipamo s sladkorjem v prahu in dodatno obložimo s svežimi malinami in meto.

Kumarična solata s kremnim kefirjem

$
0
0
Hladna kumarična solata v vročih poletnih dneh je ideal. Sicer jo velikokrat pripravim tudi iz jogurta, vendar če je v hladilniku dovolj kremnega kefirja, ni debate o tem, kakšna oz. katera bo druga glavna sestavina v tej solati. 

A je lahko še kaj bolj osvežilnega?  
Sestavine:

2 lončka kremnega kefirja, ki smo ga 5 ur pustili na cedilu, da se loči od sirotke
1-2 kumari
1-2 stroka česna
1 manjša mlada čebula
sol
sveže zmlet poper
1 žlička sladke mlete rdeče paprike
ščep črne kumine
Kumare operemo in če niso ravno domače, je najboljše, da jim odstranimo lupino. Česen in čebulo na drobno narežemo in vse skupaj z začimbami in kefirjem, ki smo ga v hladilniku pustili cca 5 ur, da se je sirotka scedila iz kefirja, zmešamo. 
Podrobnejši postopek, kako naredimo različno kremasti kefir, si lahko preberete v članku Kremni kefir
Če nismo imeli že ohlajenih sestavin, postavimo kumarično solato vsaj za pol ure v hladilnik, ker ta solata najbolj tekne, če jo uživamo fajn ohlajeno. 

Pečena kaša z jabolkom in lešniki ter kremnim namazom cimeta

$
0
0
Obožujem enostavne jedi, ki ne zahtevajo veliko kompliciranja, umazane posode. In če je ta jed, tako kot ta pečena kaša, še zdrava, so te še toliko bolj in pogosteje prisotne na našem jedilniku. 

Pečena kaša z jabolki in orehi se pripravi v pekaču, brez predhodnega kuhanja. V receptu lahko uporabite samo ajdovo kašo, ker pa mi jo je tokrat zmanjkalo, sem dodala še proseno kašo. Prosena kaša potrebuje nekoliko več toplotne obdelave kot ajdova kaša, zato bo na koncu ta nekoliko bolj hrustava oz. al dente pripravljena, kar pa ni nič narobe - meni je ta hrustljavost še boljša. 

Tako kot pri večini receptov s kefirjem, kjer ga toplotno obdelamo, lahko le-tega, če nimate doma pripravljenega, zamenjate z eno količino jogurta.

Sestavine za pekač cca 18 x 26 cm:

1 lonček ajde
1/2 lončka prosene kaše
1/2 lončka mletih lešnikov
2 večji jabolki (ali 3 manjše)
3-4 žlice rjavega sladkorja
3 dcl kefirja
mleko (zalijemo toliko, da je vse pokrito)
ščep soli
cimet
vanilija v prahu ali nastrgana semena iz stroka vanilije


creme fraiche (lahko tudi kremast kefir)
sladkor v prahu
cimet
PAM sprej
S PAM sprejem, ki je brez maščobe in proti sprijemanju, pošpricamo pekač. V pekač nato nasipamo kašo in obložimo z naribanimi jaboki.
Dodamo sladkor, začimbe, sol, kefir ter zalijemo z mlekom. Mleka dodamo toliko, da so jabolka pokrita. 
Po vrhu natrosimo mlete lešnike. Z žlico lešnike nekoliko potopimo v mleko. Po potrebi dodamo še mleko, da so lešniki pokriti. 
Kašo z jabolki in lešniki pečemo na 180 stopinj kakšnih 45 -60 minut. Odvisno od pečice. 
Pečeno kašo ohladimo, razrežemo na kocke in jo postrežemo s creme fraiche-jem, kateremu smo dodali sladkor v prahu. Po vrhu posujemo cimet. 

Odlično za zajtrk, malico, večerjo in za zdrave fanatike tudi namesto sladice. ;)

Otroški šampanjec z okusom bezga in mete

$
0
0
Otroški šampanjec z okusom in mehurčki, si lahko po naravni poti naredimo tudi doma. Potrebujemo le kefirjeva zrnca za vodni kefir (najdete jih preko Kefirhood.com) vodo ali sok, okus ter nek sladkor s katerimi se bodo bakterije hranile in ga porabile. Pustile bodo pa ogromno CO2-ja kot stranski produkt. 

Če imate naravni bezgov sirup, ga lahko uporabite že takoj v začetku fermentacije. V tem primeru, dodanega sladkorja ne potrebujete, ker je sirup seveda že sladek.
Sestavine:

8 dcl vode
6-8 žlic zrnc za vdni kefir
5 kock kandiranega ingverja
1 vejica mete
bezgov sirup (naš recept najdete med recepti > Shramba)
V kozarec damo oprana kefirja zrnca, kandirani ingver, meto ter vse skupaj zalijemo z mrzlo vodo. 
Posodo dobro zapremo in jo na pustimo na pultu 1-2 dni in vstran od neposrednega sonca. čas je odvisen od tega, koliko sladkorja smo dodali, temperature prostora oz. odvisno od tega kako hitro se bodo delali mehurčki.
Posodo vmes večkrat pretresemo in ne odpiramo.
Po 1-2 dneh otroški šampanjec precedimo na plastičnem cedilu v stekleničko. Dodamo bezgov sok ter steklenico takoj zapremo in šampanjec ohladimo v hladilniku. 
Zrnca za vodni kefir operemo pod mrzlo vodo in odstranimo vse dodane okuse. 

Podrobnejša navodila, kako naredimo vodni kefir, najdete med recepti ali s klikom na Vodni kefir - probiotična sodavica.
Preden našo slatino z okusom bezga postrežemo, jo dodatno okrasimo s svežimi malinami in meto.

Palačinke iz kefirja na tri slastne načine

$
0
0
Palačinke. A jih kdo ne mara? Ne poznam nobenega otroka, niti odraslega, ki bi imel kaj proti palačinkam. A ste vedeli, da jih čisto preprosto in na enak način pripravimo lahko tudi iz kefirja? O, ja! Pa še mehkejše so. 

V receptu je sicer upoštevana navadna bela moka, ki pa jo seveda lahko zamenjamo tudi s katero drugo vam bolj zaželjeno moko ali kombinacijo različnih moj. ;) Le količine v tem primeru malo prilagodimo, ker vse moke niso enako vlažne, lepljive. Po potrebi dodamo še kakšno žlico moke ali zmanjšamo/povečamo tekočino. Masa mora biti po konzistenci podobna masi za navadne palačinke, za katere verjamem, da smo jih že vsi pekli. 

Ker pa kefir že vsebuje "kisle dodatke", ne potrebujemo v maso dodajati Radenske za rahlost, ker so palačinke iz kefirja že itak precej bolj mehke, elastičnejše. 
Sestavine  za testo palačink:

3-4 jajca
1/2 litra kefirja
200-250 g moke
4 žlice sladkorja (lahko rjavega)
ščep soli
vanilija v prahu (lahko tudi postrgana semena vanilijevega stroka)


Sestavine za nadev iz kremnega kefirja:

cca 250 g kremnega kefirja (kefir sem odcejala cca 20 ur, da je nastal kremni sir)
1 rumenjak
naribana lupinica 1/2 limone
ščep vanilije v prahu
2 žlici rjavega sladkorja


Ostale sestavine, ideje za pa-pa-palačinke:

nutela
lešniki, orehi, mandlji, kokosova moka
pražen kokosov čips
drobno sadje (maline ribez, jagode, …)
najboljša domača jagodna marmelada 
hruškov džem z ingverjem in kokosom


Ostalo:
PAM sprej za namastitev ponve
Picture
Sirni kremni kefir
Sirnemu kefirju dodamo vse zgornje sestavine za nadev in nežno premešamo. 
Iz vseh sestavin za testo s pomočjo mešalnika pripravimo maso in jo pustimo cca 15 minut počivati, da moka nekoliko zgosti maso. Če je masa pregosta, jo razredčimo z mlekom. 

Vročo ponev pošpricamo s PAM sprejem proti sprijemanju, ki ne vsebuje nobene maščobe ter palačinke spečemo na obeh straneh.
Na pečeno palačinko damo cca 2 polni žlici nadeva (kot kaže slika) ter jo zavijemo. 
Polnjene palčinke odlagamo v pekač, ki smo ga ravno tako namastili s PAM sprejem proti sprijemanju. 
Palačinke premažemo s preostankom namaza ter jih potisnemo v že ogreto pečico na 200 stopinj in spečemo. Pečemo jih cca 20 minut. 
Po gratiniranih palačinkah potresemo kokosov čips. 
Picture
Nutela + kokos
Preostale palačinke premažemo po želji z nutelo, marmelado, ...
Picture
Nutela + mleti lešniki
… jih obložimo s sadjem … 
Če preostanku testa dodamo še kakšo žlico moke, da postane testo gostejše, lahko naredimo otrokom "lizikaste" palačinke oz. palačinke na palčkah. 
Gosto testo zlijemo na ponev, vanj potisnemo zobotrebec z debelejšim vrhom na eni strani in palačinko spečemo z obeh strani. 
Palačinke okrasimo, premažemo glede na željo otrok. 

Druga fermentacija - kefir z okusom

$
0
0
Z drugo fermentacijo ne samo, da dodamo kefirju okus, temveč poskrbimo, da se hranilne vrednosti, vitamin B 12 in folna kislina v kefirju še povečajo. Kalcij in magnezij po drugi fermentaciji kefirja postaneta še bolj bio razgradljiva, kar pomeni, da ju naše telo še lažje in popolnoma izkoristi.
Sestavine:

6 dcl domačega kefirja

lupina 1/2 limone ali
1/4 pomarančne lupine ali
cimetova  palčka ali
strok vanilije ali 
1/4 lončka sadja na 1 lonček kefirja: jagode, maline, borovnice, dateljni ...
vrečka čaja
Če uporabimo lupino citrusov, uporabimo bio cituse drugače citruse za 30 sekund potopimo v vrelo vodo, da se iz lupine izlužijo strupi.
Kefir natočimo v lonček, ki se da dobro zapreti. Dodamo okuse po želji. Recimo lupina pomaranče, tangerine, mandarine, ... 
Dodamo samo povrhnji del lupine in ne beli del, ki bi grenil.
... ali palčko cimeta + vanilijevo palčko + dateljne ...
Posodice tesno zapremo in jih pustimo na kuhinjskem pultu, vstran od direktnega sonca, da poteče druga fermentacija. 
Odvisno od okusa, bi naj druga fermentacija trajala od 12-24 ur. Daljša bo fermentacija, močnejši bo okus. Meni je ljubša krajša fermentacija. 
Po končani drugi fermentaciji se kefir loči od sirotke. Zgoraj bo tako nastal kremni kefir z določenim okusom, spodaj pa sirotka. 
Ker je sirotka precej zdravilna je ne odvržemo, ampak kefir s sirotko pretresemo, da se ponovno povežeta in kot tak kefir popijemo. Seveda po odstranitvi lupin in/ ali drugih dodanih vsebin.

Če pa želite uporabiti samo zgornji kremni del kefirja z določenim okusom, ga z žličko poberete in pojeste kar tako ali uporabite recimo za triffleje, pri sladicah itn.
Drugič fermentiran kefir, ki ga ne porabite, shranite v zaprtih posodicah v hladilniku. uporaben je več tednov. 

Čokoladni muffini z jabolkom

$
0
0
Za te čokoladne mufine sem uporabila moj osnovni recept za muffine, kjer sem navadni jogurt zamenjala za lonček doma pridelanega kefirja ter pri količini moke, del le-te zamenjala za žlico kvalitetnega kakava. Dodala sem pa še dobro žlico nutele, ki jo lahko zamenjate tudi s stopljeno čokolado, za bolj čokoladast okus. 

Sestavine:

1 jogurtov lonček sladkorja
2 jogurtova lončka moke
1 žlica kvalitetnega kakava
1 dobra žlica Nutele
1 lonček kefirja
½ lončka olja
1 pecilni  prašek
1/2 žličke vanilije v prahu ali postrgan strok vanilije
2 jajci

1 jabolko
1 žlica rjavega sladkorja
Vse sestavine enostavno dobro premešamo, da dobimo gladko zmes za biskvit.
Maso nadevamo v modelčke oz. pekač za muffine. Jabolko razrežemo na krhlje in z njimi obložimo maso tako, da spodnje dele krhljev potisnemo v maso. 

Po krhljih jabolka potresemo malo rjavega sladkorja, ki bo med peko rahlo karameliziral. 
Muffine pečemo na 180 stopinj, nekje 20 minut, oz. odvisno od pečice. 
Viewing all 78 articles
Browse latest View live