Quantcast
Channel: 220 stopinj poševno - KEFIR & FERMENTIRANA hrana
Viewing all 78 articles
Browse latest View live

Kaj morate vedeti o "doktor" Kefirju?

$
0
0
Kaj je Kefir? Kefir je edinstvena fermentirana hrana, polna probiotikov in drugih zdravih hranil. Kefir pripravimo iz živih bakterijskih kultur, ki so po obliki podobna cvetovom cvetače in jih imenujemo kefirjeve gobice - zrnca. Te gobice so prave kompleksne simbiotske kefirjeve kolonije, ki vsebujejo več kot 35 različnih probiotskih bakterij in so dokazano zelo koristne za naše zdravje. 

Kefir, ki ga lahko kupimo v vseh trgovinah s prehrano, ni niti približek temu domačemo kefirju, Niti po okusu, sploh pa ne po vsebnosti probiotikov in zdravilnik učinkih. 
S komercialnim kefirjem (tistim iz trgovine) sem se v preteklosti že srečala, pa ne morem napisati, da mi je bil všeč. Ne. Niti približno. 

S pravim kefirjem, narejenim iz originalnih kavkaških zrnc, ki jih je prinesla v Moskvo Irina daljnega leta 1908, pa sem se srečala prejšnji teden, ko so me k sodelovanju povabili iz podjetja Borgla, ki je za pripravo kefirja oblikovalo kozarec imenovan Kefirko. Kakšno bo naše sodelovanje naj ostane zaenkrat presenečenje. ;)

Skratka, dobila sem kefirjevo gobico, s katero sva se zdaj že spoznali in postali dobri zaveznici z izdelavo kefirja - po prvih začetnih težavah z okusom. Jao. Ja. Potem, ko sem mislila že odnehati, ker se tistega okusa ne bi nikoli navadila, sem našla postopek, ki nam popolnoma odgovarja. In otroka sta nora na sadne probiotične napitke vseh vrst. Čeprav smo v družini vsi laktozno intolerantni (genetsko pogojena), kefir narejen z mlekom z laktozo zelo dobro prenašamo. To pomeni po drugi strani tudi varčevanje, saj za kemično obdelano mleka brez laktoze, plačamo 3x več od navadnega. 

Tudi za tiste z alergijami na mleko (beljakovino) obstaja rešitev, saj si probiotični napitek oz. kefir lahko pripravite iz kokosovega, ovsenega, mandljevega, riževega mleka. Postopek je opisan malo nižje.

Okus domačega kefirja me je popolnoma navdušil. Nastajajo recepti, občutijo se že prve zdravilne lastnosti kefirja ... :)
Med surfanjem po spletu in raziskovanjem o kefirju sem našla precej zanimivih zadev: 

Zdravilne lastnosti kefirja

  • Kefir je bogat z vitamini skuine B, sploh z vitaminom B12
  • vsebuje ogromno folne kisline
  • vsebuje več kot 30 probiotičnih bakterij
  • krepi imunost, zmanjšuje možnost prehladnih obolenj 
  • pomaga pri razstrupljanju telesa
  • pomaga vzpostaviti ravnovesje črevesnih bakterij po uživanju antibiotikov
  • zdravi vnetja črevesnih bolezni
  • pomaga v boju proti alergijam, astmi, bronhitisu
  • ker se "gobice"  hranijo z laktozo, mleko predelajo v lahko prebavljivo  in ga zato lahko uživajo tudi tisti z laktozno intoleranco, zdravi torej intolerantnost na laktozo
  • znižuje krvni tlak
  • vpliva pozitivno na cirkulacijo in  srce
  • pomaga pri izgradnji kostne gostote - pozitivni vpliv pri osteoporozi in revmatizmu
  • ubija candido
  • pomaga v boju proti slabokrvnosti, utrujenosti
  • uporablja se pri preprečevanju in v boju pri zdravljenju raka, preprečuje nastajanje metastaz
  • zdravi ekceme, akne in nepravilnosti na koži
  • upočasnjuje proces staranja, krepi lasi, poskrbi za lepšo kožo
  • povečuje proizvodnjo encimov za zdravljenje slinavke
  • pozitivno vpliva na holesterol
  • izboljšuje delovanje jeter, žolčnika, ledvic
  • proizvaja lastne antibiotike in uničuje slabe bakterije
  • pomagaja v boju s fibromialgijo
KAKŠNO MLEKO NAJ UPORABIMO?

Uporabimo lahko kakršnokoli mleko. Najboljše je baje surovo kozje mleko (jaz ga žal po okusu ne prenesem), vendar je tudi pasterizirano kravje mleko od 0,5 – 3,6 % odlično. 

Kefir lahko pripravimo tudi iz kokosovega, ovsenega, madljevega, riževega mleka. Sojinega mleka se prosim, zaradi vedno večji genskih manipulacij izogibajte. 
Postopek priprave je popolnoma enak postopku  iz "navadnega mleka". 


ČAS FERMENTACIJE

 Kefirjeva proizvodnja je odvisna od razmerja med sledečimi faktorji:

  •  količina zrnc več zrnc (gobic) = nalij več mleka ali skrajšaj čas fermentacije
  • aktivnost zrnc manj aktivna = manj mleka ali podaljšan čas fermentacije
  • krajši čas manj časa = vzemi manj mleka ali več zrnc
  • temperatura topleje = zrnca delajo bolje in rastejo hitreje
  • neprodušno ali ohlapno zaprt pokrov; neprodušno = peneč kefir, ohlapno = nepeneč kefir

Dodatno k temperaturi – ščep ali dva nerafiniranega trsnega sladkorja sicer pospeši delovanje in rast zrnc,  vendar se jaz tega ne poslužujem, ker želim, da bi pojedo laktozo, ki je pri nas ne smemo, poleg tega pa je nekak vedno čas, da se kefir pripravi. S primerno količino zrnc in pravim razmerjem dejavnikov traja fermentacija cca 24 ur. Ko boste bolj izkušeni, boste znali prilagoditi dejavnike, da boste vedno dobili kefir približno iste kvalitete. Kefirjeva zrnca delujejo najbolje, če jih imate vedno na istem mestu v istem prostoru, jih večkrat dnevno rahlo pretresete, če imate razmerje med zrnci in količino mleka 1 : 20 >35, če je temperatura prostora okoli 25 C in če kozarec ne stoji na svetlem. 
Če pa bi proces fermentacije radi upočasnili, ne dodajajte sladkorja in postavite kozarec v prostor s temperaturo okoli 15 C.


KDAJ JE KEFIR NAREJEN?

 To lahko ugotovite po stanju koagulacije. Mleko nazadnje koagulira na dnu posode, kjer boste videli kepice v slojih in gručah, med njimi pa čisto sirotko. Če obrnete kozarec in se koagulirano mleko na dnu preliva kot mleko, kefirjeva koagulacija še ni končana. Če pa je koagulirano mleko na dnu trdno kot gosta želatina, ki se malo premika, je kefir gotov. Na začetku boste imeli malo težav, nato pa se boste hitro privadili oceniti, kdaj je kefir gotov. Čas fermentacije določa tudi stopnjo kislosti kefirja – čim daljša fermentacija, tem bolj kisel je kefir. Če boste pili kefir zaradi intolerance na laktozo, morate mleko fermentirati 36 ur. Vendar nikdar ne fermentirajte mleka dalj od 48 ur, ker vam bo tak kefir povzročil resno zaprtje. 12 urni kefir deluje rahlo odvajalno, 24 urni kefir je polno fermentiran uravnotežen kefir. Daljša fermentacija pa ni priporočljiva, ker postane PH preveč kisel in se rast glivic zelo upočasni. Normalno se količina zrnc podvoji v 20 dneh. 
Če boste imeli več zrnc, kot jih potrebujete, jih ponudite prijateljem ali znancem, ki bi mogoče potrebovali pomoč.
Picture
Koagulirano mleko na dnu posode = končan postopek

Prepucij podaja še naslednje VAŽNE NAPOTKE:

  • VEDNO UPORABI ČISTO STEKLENO ALI PLASTIČNO POSODO, ČISTE PLASTIČNE ALI LESENE ŽLICE, ČISTO PLASTIČNO ALI BAMBUSOVO CEDILO!
  • VEDNO IMEJ SVOJE PRIPOMOČKE ČISTE, PERI JIH V NEKLORIRANI VODI, OSUŠI JIH S ČISTO BOMBAŽNO KRPO IN NIKOLI NE UPORABLJAJ KAKRŠNAKOLI KEMIČNA SREDSTVA!
  • NIKOLI NE IZPIRAJ ZRNC S KLORIRANO VODO!
  • NIKOLI NE OHLADI ZRNC POD 0°C!
  • NIKOLI NE OGREJ ZRNC NAD 40°C!
  • NIKOLI NE DOVOLI, DA PRIDEJO ZRNCA V STIK S KAKRŠNOKOLI KOVINO!
  • NIKOLI NE IZPOSTAVLJAJ ZRNC DIREKTNI SONČNI SVETLOBI!
  • NIKOLI NE PUSTI ZRNC BREZ HRANE!
  • NIKOLI NE STISKAJ ZRNC!
Picture
Kefirjeva gobica
PRANJE KEFIRJEVIH GOBIC (ZRNC) 

Okoli pranja kefirjevih zrnc pri vsaki menjavi mleka prihaja do razhajanj. Po vseh virih kavkaška plemena niso nikoli prala zrnc ob vsaki menjavi mleka. Dodatno pranje zrnc oz. gobic vedno poruši ravnotežje mikroflore zrnc.
Sedaj razpolagamo z izsledki velikega števila najnovejših raziskav, ki vse po vrsti prinašajo isti rezultat – NE PRATI ZRNC oz. GOBIC OB VSAKI MENJAVI MLEKA, KER TO ŠKODI RAVNOTEŽJU MIKROFLORE NA POVRŠINI ZRNC!
Če skrbimo za čistočo posode in pripomočkov, je pranje zrnc nepotrebno. Navada pranja zrnc se je razširila šele v zadnjem obdobju zaradi bojazni, da se bodo na površini zrnc razvile škodljive bakterije. Mikroflora na zrncih in in zmožnost zrnc samih, da se obranijo škodljivih mikroorganizmov zadostuje za ohranjanje lastne brezhibnosti. Te lastnosti so bile dokazane z uporabo 10 % kefirja ali kefirjeve sirotke pri ohranjanju svežih živil.
Zaradi tega, ker so mikroorganizmi nastanjeni na površini kefirjevih zrnc, pride pri izpiranju zrnc do velika zmanjšanja števila koristnih mikroorganizmov. To pa seveda koristi razvoju škodljivih organizmov.

Namesto izpiranja zrnc je bolje, da zrnca na vsakih 14 dni en dan pustimo v kozarcu sterilne vode (jih postimo). Vodo nato odlijemo in jo lahko uporabimo za boj proti raznim kožnim plesnim ipd. (C. albicans).

IZJEMA PRI NEIZPIRANJU GOBIC
Izpiranje zrnc s svežo vodo je priporočljivo, če hočemo zrnca posušiti ali zamrzniti za daljšo dobo, ker s tem odstranimo proteine s površine. Če tega ne bomo storili, se bo na površini zrnc tvorila skorja. Če pa bomo pustili skorjo na zrncih, se bodo ta zaradi nezmožnosti, da pridejo do hrane, zadušila. Na površino zrnc se lahko nalepijo tudi prašni delci, ki bodo ugodno vplivali na razvoj škodljivih bakterij.

KAKO PRIPRAVIMO MLEČNI KEFIR?

  1. Za lešnik veliko kefirjevo gobico damo v kozarec in ga napolnimo z 2 dcl mleka
  2. Kozarec pokrijemo, vendar ne neprodušno. Tako bodo lahko plini, ki bodo nastajali med fermentacijo mleka šli iz kefirja. Če bomo zaprli pretesno, dobimo peneč kefir. Jaz ga pokrijem s krpico. Kozarec hranimo na sobni temperaturi  in vstran od sonca.
  3. Počakamo 24 ur, da se naredi kefir. Višja je temperatura v prostoru hitreje je pripravljen. Vmes ga lahko premešamo s plastično žličko.
  4. S pomočjo plastičnega cedila kefir precedimo, damo gobico v čist kozarec, prelijemo z novim mlekom in postopek ponavljamo.

Če smo naredili več kefirja, kot ga lahko porabimo v istem dnevu, ga shranimo v neprodušno zaprte posodice. Hranimo ga lahko več dni, tednov, vendar se bo z daljšim časom zmanjševala zdravilna učinkovitost kefirja ter povečala kislost. 

KEFIR IZ KOKOSOVEGA, OVSENEGA, MANDLJEVEGA, RIŽEVEGA MLEKA

Pripravite ga po istem postopku kot mlečni kefir živalskega izvora. Ker pa se bakterije hranijo izključno z laktozo, ki je v teh "mlekih" ni, morate gobico z bakterijami vsakih par dni nahraniti. To storite tako, da jo vsakih 5 dni potopite za 24 ur v navadno mleko, torej v mleko živalskega izvora, da se naghrani. Gobica bo v tem primeru veliko počasneje rasla. 


KEFIRHOOD
Pri Kefirkotu so za nas uporabnike kefirkovih gobic pripravili tudi aplikacijo Kefirhood, kjer si po načelu "Sharing is caring" lahko izmenjamo kefirjeve gobice ali zrnca, ki so v naši bližini. 
Picture
S KLIKom na zamljevid, preverite, kdo vse v vaši bližini izmenjuje kefirkove gobice.
KAKO POŠILJAMO KEFIRJEVE GOBICE?

  1. Po tem, ko kefirjevo gobico splahnemo pod hladno tekočo vodo, jo zavijemo v z vodo prepojeno papirnato brisačko ali jo položimo v zip-vrečko z 1-3 žlicami hladne vode.
  2. Dodamo ščep sladkorja in vrečko zapremo. 
  3. Vrečko s kefirjevo gobico ali vlažno brisačko damo v še eno plastično vrečko.
  4. Zapakiramo v oblazinjeno kuverto in pošljemo. 

Tako zapakirana kefirjeva gobica bo preživela vsaj 2 tedna. 

In ne pozabimo, kefirjeve gobice oz. zrnca pošiljamo po načelu "sharing is caring" in jih ne prodajamo. 

Kako naredimo Kefir?

$
0
0
Postopek priprave kefirja je zelo enostaven. Tukaj je opisan na kratko, ker vem, da večina bere člankov, kjer je mnogo besedila. 

Če pa želite izvedeti še kaj več o kefirju, kako hraniti kefirjeva zrnca, kako jih pošiljati, kako ravnati s kefirjevimi zrnci, da nam ne pocrkajo, pa najdete več v naslednjem članku (KLIK): Kaj morate vedeti o "doktor" Kefirju?
Sestavine: 

2 dcl mleka
za večji lešnik velika kefirjeva gobica

KAKO PRIPRAVIMO MLEČNI KEFIR?

  1. Za lešnik veliko kefirjevo gobico damo v kozarec in ga napolnimo z 2 dcl mleka (za hitrejše aktiviranje gobic, uporabite toplo mleko (do 37 stopinj C in ne mleko iz hladilnika. Mleko ne sme biti  vroče, ker boste uničili gobico!!)
  2. Kozarec pokrijemo, vendar ne neprodušno. Tako bodo lahko plini, ki bodo nastajali med fermentacijo mleka šli iz kefirja. Če bomo zaprli pretesno, dobimo peneč kefir. Jaz ga pokrijem s krpico. Kozarec hranimo na sobni temperaturi  in vstran od direktnega sonca.
  3. Počakamo 24 ur, da se naredi kefir. Višja je temperatura v prostoru hitreje je pripravljen. Vmes ga lahko premešamo s plastično žličko.
  4. S pomočjo plastičnega cedila kefir precedimo, damo gobico v čist kozarec, prelijemo z novim mlekom in postopek ponavljamo.

Če smo naredili več kefirja, kot ga lahko porabimo v istem dnevu, ga shranimo v neprodušno zaprte posodice. Hranimo ga lahko več dni, tednov, vendar se bo z daljšim časom zmanjševala zdravilna učinkovitost kefirja ter povečala kislost. 

KEFIR IZ KOKOSOVEGA, OVSENEGA, MANDLJEVEGA, RIŽEVEGA MLEKA

Pripravite ga po istem postopku kot mlečni kefir živalskega izvora. Ker pa se bakterije hranijo izključno z laktozo, ki je v teh "mlekih" ni, morate gobico z bakterijami vsakih par dni nahraniti. To storite tako, da jo vsakih 5 dni potopite za 24 ur v navadno mleko, torej v mleko živalskega izvora, da se nahrani. Gobica bo v tem primeru veliko počasneje rasla. 
Picture
Pravilna fermentacija kefirja v večjem kozarcu
Okus kefirja je odvisen od: 

  • vrste mleka (polnomastno, posneto mleko)
  • temperature (toplejši bo prostor,  zrnca delajo bolje in rastejo hitreje)
  • neprodušno ali ohlapno zaprt pokrov (bolj boste zaprli pokrov, bolj bo kefir peneč in bo bolj "pikal. Jaz dam čez posodo samo kuhinjsko krpo v enem sloju, da lahko plini lepo hlapijo)
  • dolžine fermentacije - meni je najboljši okus nekje 20-24 ur fermentacije (dalj časa ga boste fermentirali, bolj bo kefir kiselkast. Za laktozno intolerantne priporočam uporabo 36 urne fermentacije, saj se bakterije hranijo z laktozo in šele nekje po 36 ur, jim uspe da pojejo dovolj laktoze, da laktozno netolerantni prenesejo kefir
  • količine gobic v količini mleka (gobice > mleka = bolj kiselkast in hitreje narejen kefir, boljše kvalitete; gobice > mleka = kefir podoben po okusu jogurtu, dalj časa je potrebna fermentacija)

Meet mr. & mrs. Kefirko - enostavni probiotični napitek za otroke

$
0
0
Picture
Mrs. Jagodka & mr. Vanilij
Probiotični napitki, ki jih otroci obožujejo. A to tudi obstaja? O, ja! Moja otroka jim pravita "super aktimeli", čeprav po vsebnosti z original Actimelom niso niti približno enaki. 

Ta naš probiotični napitek vsebuje namreč mnogo več probiotičnih bakterij, je brez umetnih sladil in barvil in vsebuje same naravne, dobre in zdrave dodatke. Poleg tega jih lahko pripravite iz otrokovega najljubšega sadja. 
Sestavine: 

1 dcl domačega kefirja
1 žlička medu ali še boljše 1/2 zrele banane

sadje po želji otrok
začimbe po želji (vanilija, cimet, mešanica božičnih začimb)
Kefir pripravimo po enostavnem postopku 24 urne fermentacije. Postopek priprave kefirja najdete s klikom na Vse o kefirju ali s klikom na Kako naredimo kefir, kjer je opisan postopek v krajši verziji. 
Kefirju dodamo željeno sadje in zrelo banano in/ali dišave in vse skupaj spasiramo.
Probiotični napitek ponudimo otroku takoj, ker le - tak vsebuje največ hranil, probiotikov in vitaminov. 
Seveda pa ne bo nič narobe, če mu napitek shranimo v zaprti stekleni posodici in ponudimo kasneje namesto malice ali na drugi dan. 

In ker se bo vmes zgodila še druga fementacija, s katero kefir postane še okusnejši, vsebnost vitamina B se še poveča, prav tako količina folne kisline. Kalcij in magnezij v kefirju pa postaneta še bolj biorazgradljiva, kar pomeni, da ju naše telo lahko takoj in predvsem popolnoma izkoristi z drugimi hranili.

Dlje časa od 24 ur ne svetujem, da shranjujete flaške oz. kefir s sadjem, ker zna sadje v mleku hitro "zavreti" oz. se spremeniti v alkohol. 

V primeru, da želite pripraviti probiotične napitke za cel teden vnaprej, vam predlagam, da v neprodušno zaprtih flaškah shranite samo kefir in potem sadje s "sladili" dodajate sproti. 
In flaške bodo preverjeno ostajale prazne. vaši otroci pa mnogo bolj odporni proti raznim virusnim in bakterijskim nadlogam.  :))

Smoothi iz kokosovega kefirja z jagodami & banano

$
0
0
Odlična ideja za vse tiste, ki ne prenašamo ravno najbolje mleka, pa si vseeno zaradi zdravja želimo privoščiti naravne super probiotike. 

Kot sem napisala že v prejšnjem članku, lahko kefir z več kot 30 naravnimi probiotiki pripravimo iz vseh vrst mleka. To pomeni, da tudi iz rastlinskega oz. tokrat v našem primeru iz kokosovega mleka. Kako pripravimo kefir iz kokosovega mleka, si lahko preberete v kratkem članku Kako naredimo Kefir? 

Kefir pripravljen iz rastlinskega mleka, je glede vsebnosti probiotikov, folne kisline enako kvaliteten kot kefir pripravljen iz navadnega mleka. Tudi postopek priprave je enak. 
2 dcl kefirja iz kokosovega mleka

pest jagod (ali drugega sadja)
1/2 zrele banane namesto sladkorja (lahko uporabite tudi druga sladila)
V kokosov kefir damo sadje in vse skupaj, če nimamo smoothi blenderja, s paličnim mešalnikom obdelamo.

Najboljše, da ga popijemo takoj, lahko si ga pa shranimo tudi v hladilniku kakšen dan. Za dlje časa ga ne shranjujemo, saj gubi sadje hranila, poleg tega se sadje, če ni termično obdelano, začne sčasoma spreminjati v alkohol in nam bo zadeva zavrela. 

Sadne probiotične lučke

$
0
0
Probiotične, naravne sladoledne lučke. Brez E-jev, brez dodanim umetnih arom in sladil. Enostavno, zdravo in dobro. Otroci jih obožujejo. 

Kombinacij je toliko kolikor je različnih ljudi in okusov. Pri nas se največkrat ponavljajo te kombinacije:
  • v kefirju spasirano različno sadje
  • z božičnimi začimbami začinjen kremni kefir
  • z medom sladkan kremni kefir z dodanim sadjem
  • kremni kefir z dodanimi kosmiči, sladkan s sadnimi sirupi (domači bezgov sirup, malinovec, grozni sok…)
  • kremni kefir sladkan z nutelo
  • iz kokosovega kefirja + mango

Sestavine:

2 dcl domačega kefirja (iz živalskega ali rastlinskega mleka)
1 žlica medu (ali drugega sladila, lahko uporabite tudi sadne sirupe)

sadje po želji
kosmiči po želji 
vanilija v prahu ali druge začimbe po želji
čokolada, nutela
V kefir damo med, nekaj sadja in vse skupaj spasiramo. Če dodamo med sadje banano, ki je precej sladka, medu oz. sladil skoraj ne potrebujemo. Po želji seveda.
Z vsebino napolnimo modelčke za sladoledne lučke. Pri nas imamo različne okuse. Zato nekatere modelčke napolnimo s spasiranim sadjem v kefirju, druge samo s kefirjem in celimi koščki sadja, spet tretjim dodamo kosmiče ipd. Kombinacij je mnogo. Izberite tisto, ki vam najbolj odgovarja. 

Če želite bolj kremne sladoledne lučke, kefir najprej na cedilu, pokritem s sterilnim zložencem odcedite, da dobite kremni kefir. 
Sladoledne lučke zamrznemo. 

Avokado polnjen s kefirjem in jajcem

$
0
0
Začnimo dan s probiotiki in z zdravimi maščobami, beljakovinami in s predvsem hitro pripravljenim in okusnim zajtrkom. 
Zdravilne lastnosti avokada smo opisali v članku o Avokadovem namazu - kremi. (KLIK)
Sestavine:

1 avokado
2 prepeličji jajci
2 žlici kefirja
oljčno olje
sveže zmet poper
sol
Takoj, ko kefir precedimo, nastane bolj tekoč. Tisti, ki malo manj poznate kefir … Če recimo vzamemo za primer navaden čvrsti jogurt. Takoj, ko jogurt premešamo, se utekočini, drugače je pa fajn čvrsti. Enako je s kefirjem. Takoj, ko ga precedimo, postane redek in tekoč. No, pri tem receptu ali podobnih pa imam raje, če je kefir bolj čvrst. 
Kefirja zato ne odcejam, ampak z leseno žličko poberem previdno zgornji del kefirja. Previdno zato, da slučajno ne poberemo tudi kefirjevih gobic. 
Avokado razpolovimo in ga v razbeljeni ponvi popečemo po obeh razpolovljenh strani. Pečemo samo kakšno minutko. Prepeličje jajce ocvremo na oljčnem olju. Če ne marate okus jajca, ocvrtega v oljčnem olju, lahko uporabite navadno rastlinsko olje ali še boljše maslo. 
Avokado napolnimo s čvrstim (lahko tudi kremnim) kefirjem, solimo, popramo in dodamo par kapljic oljčnega olja. 
In naš odličen, zdrav in probiotičen zajtrk je pripravljen, da ga užijemo in zakorakamo s polnimi idejami v nov dan. 

Kremni kefir - kako pripravimo različne stropnje kremastosti?

$
0
0
Kremni kefir je zakon! Uporabimo ga lahko kot osnovo za omake, pomake, prelive, namaze ipd. V bistvu z njim lahko nadomestimo kislo smetano, grški jogurt in še kaj. 

Začinimo ga lahko z različnimi zelišči, začimbami, pripravimo kot česnovo ali hrenovo omako, kot namaz na črnem kruhu ali v smutiju, pecivu …

Ko enkrat poskusimo okus kremastega kefirja, ga začnemo uporabljati v vedno več kombinacijah, sploh glede na dejstvo, da vsebujemo mnooogo več hranil, vitaminov, probiotikov, folne kisline, itn. od kisle smetane in podobnih kupljenih zadev v trgovinah. Njegov okus je popolnoma drugačen od kefirja, ki ga pijemo in večina poznamo. Kremni kefir nima tiste kislosti, ampak je po okusu podoben bolj smetani ali grškemu jogurtu (odvisno do časa "sedenja" na cedilu). 

Kremni kefir je zelo proeprosto narediti. In ko ga enkrat naredimo, ga lahko za več dni, oz. tja do en mesec shranimo v neprodušno zaprti posodi. No, nam ga ne uspe hraniti več kot tri dni, saj ga otroci z veseljem pojejo namazanega na rženem kruhu, malo sladkanega in začinjenega s cimetom. 
Sestavine: 

5 dcl domačega kefirja

cca 3-5 ur časa ;)
Plastično cedilo prekrijemo z gazo in ga postavimo na ustrezno veliko posodo (ne kovinsko!!). Namesto gaze in cedila lahko uporabite tudi filter za kavo. Kefir vlijemo v cedilo oz. filter za kavo. 

Pokrijemo s krožnikom in vse skupaj postavimo v hladilnik za 3-5 ur. Posoda bo tako ujela sirotko oz. tekoči del kefirja, na cedilu bo pa ostal čudoviti kremasti kefir, ki ga lahko uporabimo na mnogo načinov. Zadevo lahko pustimo stati tudi čez noč. Dlje časa bomo kefir cedili, bolj bo kremasti. No, če ga bomo cedili, več12 ur, bo na cedilu ostal bolj sirnemu namazu podoben kefir. Odvisno od tega za kaj kremasti kefir potrebujemo, prilagodimo dolžino časa za odcejanje sirotke. 

Sirotke nikar ne zavržemo, saj vsebuje ogromno zdravih sestavin. Lahko jo popijemo ali shranimo v zaprtem kozarčku za kakšno drugo uporabo. 

PRIMERI RAZLIČNE STOPNJE  KREMASTOSTI IN KONZISTENCE KEFIRJA, odvisne od dolžine časa odcejanosti na cedilu: 
Picture
3 - urni odcejan kremni kefir
Picture
Kremni kefir, podoben čvrstemu jogurtu, ki je bil na 5 -urnem odcejanju
Picture
Kremni kefir, podoben strukturi kisle smetane, ki je bil na 8 -urnem odcejanju
Picture
Sirni namaz iz kefirja, ki je bil na 20 - urnem odcejanju

Vodni kefir - probiotična naravna sodavica z okusom

$
0
0
Picture
Zrnca za vodni kefir
Vodni kefir ni niti približno podoben okusu kefirja, ki ga naredimo iz mleka. Za vodni kefir bi lahko napisali, da dobimo okus "slatine" oz. je okus podoben Radenski z okusom ali drugim šumečim pijačam. Z razliko seveda, da vodni kefir (sodavica) vsebuje tako kot mlečni kefir ogromno probiotikov in poskrbi, da se vitamini in druga hranila v telesu lažje in popolnejše izrabijo. 

Za vodni kefir potrebujemo kristalna kefirjeva zrca (skupek probiotičnih bakterij)  in sladkor, kot hrano za te bakterije. Brez skrbi, bakterije bodo sladkor predelale v energijo, oz. stranski produkt CO2 oz. bodo našo pijačo spremenile v sodavico

Navaden beli sladkor lahko nadomestimo s kandirani ingverjem, kandirano lupinico citrusov, dateljni, sadnimi sirupi, zelišče, sokovi …

Probiotično sodavico oz. slatino z okusom (lepše se bere kot vodni kefir) lahko pripravimo tako na osnovi sadja, kot zelenjave ali kokosove vode.

Jaz največkrat pripravljam sodavico z navadno vodo, kateri dodam kandirani ingver in vejico mete. To mi je osnova, ker lahko potem naknadno dodajam željene okuse oz. si jih otroka dodata sama. Ali je to bezgov sirup, malinovec, sveže iztisnjen pomarančni sok, limona, …  Je pa res, da je v tem primeru muhurčkastost napitka manj izrazita, saj bakterije nimajo toliko hrane, da bi proizvedle toliko CO2-ja. 

Če želimo imeti resnično mehurčkasto sodo, uporabimo kot osnovo sadni sok (pomarančni, limonada, jabolčni sok). Uporabimo lahko tudi svežo iztisnjeno sadje, vendar ga v tem primeru, moramo razredčiti z vodo, ker vemo, da se sveže iztisnjeno sadje skozi fermentacijo spreminja v alkohol. 
Sestavine:

4 žlice kristalnih zrnc za vodni kefir
8-10 dcl hladne vode (sadnega/zelenjavnega soka, sirupa, kokosove vode, …)
sladkor (dateljni, kandirani ingver, kandirane lupinice citrusov, sadni sokovi, sirupi, …)

čas fermentacije: 1-2 dni
potrebujemo še: kozarec ali steklenica s pokrovom, ki dihta
KAKO NAREDIMO NARAVNO, PROBIOTIČNO SODAVICO Z OKUSOM?
  • Zrnca za vodni kefir vedno pred uporabo operemo (dobro splahnemo) v plastičnem cedilu pod MRZLO vodo. 
  • Dodamo hrano bakterijam - sladkor (2 žlici sladkorja ali 5 dateljnov, 6 kandiranih ingverjev, pol dcl sadnega sirupa, ) več "cukra" bomo dodali, bolj bodo bakterije delale
  • Dodamo po želji druge okuse (recimo meta). Če bomo dodajali sveže sadje ali zelišča, zelenjavo, pazimo, da so popolnoma pokriti z vodo, drugače bo začelo gniti)
  • Posodo dobro zapremo in jo na pustimo na pultu 1-2 dni in vstran od neposrednega sonca. čas je odvisen od tega, koliko sladkorja smo dodali, temperature prostora oz. odvisno od tega kako hitro se bodo delali mehurčki. 
  • Vmes posodo večkrat pretresemo in ne odpiramo.
  • Opozorilo (vendar se ne prestrašiti). V primeru, da pozabite na posodo ali jo date na sonce ali bo preveč sladkorja, lahko posodo zaradi CO2-ja raznese. Ampak ne se bati, meni posode še ni razneslo. :)
  • Po 1-2 dneh sodavico precedimo skozi plastično cedilo in s čistimi rokami odstranimo "porabljene dodatke" iz vodnih kristalov. Manj dodatkov dodamo, lažje delo nas čaka. :))
  • Sodavico nalijemo v čisto steklenico s pokrovom in hranimo v hladilniku. Hranimo jo komot par dni. 

Najbolj osvežilna, sploh v vročih dneh, paša hladna sodavica.


Na začetku bo mogoče potrebno nekajkrat malo poskusov, igračkanja, da ugotovite kateri okusi vam najbolj pašejo in kolikšna mehurčkastost. 

Definitivno je pa ta naša slatina z okusom in pa sploh v primerjavi z drugimi šumečimi pijačami precej bolj zdrava in z manj cukra.
Picture
S kandirano mandarinino lupinico in meto
Zrca oz. kristale za vodni kefir je težje dobiti kot gobice za mlečni kefir. Vendar le-te hitreje rastejo. Pri vsakokratnem polnjenju lahko vidimo, da jih je za vsaj 1 žlico več. Ko bodo naša zrca zrasla za novih 6 žlic, jih podarimo naprej. 

Ne pozabimo: "Sharing is caring". :)


KAKO SHRANJUJEMO ZRCA?

Zrna operemo pod mrzlo vodo in jih sranimo v zaprti posodi s sladkano vodo. 
Razmerje: 1/2 lončka zrnc : 1/2 lončka cukra :  1/2 lončka vode

Tako shranjena vodna zrca zdržijo (po navodilih, ki sme jih dobila) več tednov. Jaz sem jih tako shranila največ za en teden. Po cca 3-4 tednih shranjevanja pa spet zrnca operemo in zamenjamo sladkano vodo. 

Po tem, ko želimo zrnca ponovno uporabiti, jih dobro splahnemo pod mrzlo vodo in začnemo po zgoraj opisanem postopku. 


KAKO VEMO, ČE ZRNCA NISO VEČ UPORABNA?

Če ne ravnamo pravilno z zrnci (bakterijami), začnejo kaj hitro umirati in kristali začnejo smrdeti. Zrnca oz. bakterije potrebujejo za svojo rast hrano: sladkor in minerale. Od "cukra" je odvisno kakšno sodo bodo naša zrnca naredila. 


KJE DOBIM ZRNCA?

Ker se znca ne prodajajo (naj se nebi, no) ampak podarjajo, je za zrnca za vodni kefir potrebno malo povprašati naokoli. 

Obstaja pa tudi spletna aplikacija KEFIRHOOD.COM, kjer ko se registrirate, izberete osebo s seznama, ki ima ta zrca v vašem kraju in ji pošljete sporočilo in se zmenita za izmenjavo. Aplikacija je sicer v angleškem jeziku, so pa avtorji aplikacije Slovenci in imate na na zemljevidu registriranih že precej oseb, ki izmenjujejo kefirjeva zrca v Sloveniji. Lahko se vpišete tudi pod iskalca zrnc. 
Picture
Z ingverjem in sveže iztisnjenimi pomarančami
Picture
S kandiranim ingverjem in meto
Picture
Z bezgovim sirupom in meto.

Zlejvanka z jabolki in malinami

$
0
0
Slastno, enostavno, dobro in hitro gotovo. Tisti, ki ne marate kefirja, ga lahko nadomestite z jogurtom. 
Sestavine: 

4 jajca
4 žlice sladkorja
4 zvrhane žlice moke
1 rumov sladkor
1/2 žličke vanilije v prahu
lupinica 1 limone
2 dcl domačega kefirja

***
1 žlica rjavega sladkorja
cimet
1 jabolko
lonček malin
sladkor v prahu
sveža meta
Rumenjake in beljake ločimo. Rumenjakom dodamo sladkor in ju penasto zmešamo. Dodamo moko in začimbe ter 1/4 snega beljakov ter na najnižji stopnji počas zmešamo. 

Preostali sneg iz beljakov vmešamo ročno z lopatko, lepo počasi, da ostane čim več zraka v testu.

Testo vlijemo v pekač obložen s papirjem za peko (cca 21 cm premera) ter testo obložimo s tankimi rezinami jabolk. 
Po vrhu začinimo s cimetom.
Zlejvanko pečemo cca 40-50 minut, odvisno od pečice, na 180 stopinj. 

Zlejvanka bo med peko precej narasla, vendar se po po tem, ko jo vzamemo iz pečice, sesedla. Zato "nč bat", ker tako pač pri zlejvanki je. 
Počakamo, da se zlejvanka z jabolki ohladi, nato jo posipamo s sladkorjem v prahu in dodatno obložimo s svežimi malinami in meto.

Kumarična solata s kremnim kefirjem

$
0
0
Hladna kumarična solata v vročih poletnih dneh je ideal. Sicer jo velikokrat pripravim tudi iz jogurta, vendar če je v hladilniku dovolj kremnega kefirja, ni debate o tem, kakšna oz. katera bo druga glavna sestavina v tej solati. 

A je lahko še kaj bolj osvežilnega?  
Sestavine:

2 lončka kremnega kefirja, ki smo ga 5 ur pustili na cedilu, da se loči od sirotke
1-2 kumari
1-2 stroka česna
1 manjša mlada čebula
sol
sveže zmlet poper
1 žlička sladke mlete rdeče paprike
ščep črne kumine
Kumare operemo in če niso ravno domače, je najboljše, da jim odstranimo lupino. Česen in čebulo na drobno narežemo in vse skupaj z začimbami in kefirjem, ki smo ga v hladilniku pustili cca 5 ur, da se je sirotka scedila iz kefirja, zmešamo. 
Podrobnejši postopek, kako naredimo različno kremasti kefir, si lahko preberete v članku Kremni kefir
Če nismo imeli že ohlajenih sestavin, postavimo kumarično solato vsaj za pol ure v hladilnik, ker ta solata najbolj tekne, če jo uživamo fajn ohlajeno. 

Pečena kaša z jabolkom in lešniki ter kremnim namazom cimeta

$
0
0
Obožujem enostavne jedi, ki ne zahtevajo veliko kompliciranja, umazane posode. In če je ta jed, tako kot ta pečena kaša, še zdrava, so te še toliko bolj in pogosteje prisotne na našem jedilniku. 

Pečena kaša z jabolki in orehi se pripravi v pekaču, brez predhodnega kuhanja. V receptu lahko uporabite samo ajdovo kašo, ker pa mi jo je tokrat zmanjkalo, sem dodala še proseno kašo. Prosena kaša potrebuje nekoliko več toplotne obdelave kot ajdova kaša, zato bo na koncu ta nekoliko bolj hrustava oz. al dente pripravljena, kar pa ni nič narobe - meni je ta hrustljavost še boljša. 

Tako kot pri večini receptov s kefirjem, kjer ga toplotno obdelamo, lahko le-tega, če nimate doma pripravljenega, zamenjate z eno količino jogurta.

Sestavine za pekač cca 18 x 26 cm:

1 lonček ajde
1/2 lončka prosene kaše
1/2 lončka mletih lešnikov
2 večji jabolki (ali 3 manjše)
3-4 žlice rjavega sladkorja
3 dcl kefirja
mleko (zalijemo toliko, da je vse pokrito)
ščep soli
cimet
vanilija v prahu ali nastrgana semena iz stroka vanilije


creme fraiche (lahko tudi kremast kefir)
sladkor v prahu
cimet
PAM sprej
S PAM sprejem, ki je brez maščobe in proti sprijemanju, pošpricamo pekač. V pekač nato nasipamo kašo in obložimo z naribanimi jaboki.
Dodamo sladkor, začimbe, sol, kefir ter zalijemo z mlekom. Mleka dodamo toliko, da so jabolka pokrita. 
Po vrhu natrosimo mlete lešnike. Z žlico lešnike nekoliko potopimo v mleko. Po potrebi dodamo še mleko, da so lešniki pokriti. 
Kašo z jabolki in lešniki pečemo na 180 stopinj kakšnih 45 -60 minut. Odvisno od pečice. 
Pečeno kašo ohladimo, razrežemo na kocke in jo postrežemo s creme fraiche-jem, kateremu smo dodali sladkor v prahu. Po vrhu posujemo cimet. 

Odlično za zajtrk, malico, večerjo in za zdrave fanatike tudi namesto sladice. ;)

Otroški šampanjec z okusom bezga in mete

$
0
0
Otroški šampanjec z okusom in mehurčki, si lahko po naravni poti naredimo tudi doma. Potrebujemo le kefirjeva zrnca za vodni kefir (najdete jih preko Kefirhood.com) vodo ali sok, okus ter nek sladkor s katerimi se bodo bakterije hranile in ga porabile. Pustile bodo pa ogromno CO2-ja kot stranski produkt. 

Če imate naravni bezgov sirup, ga lahko uporabite že takoj v začetku fermentacije. V tem primeru, dodanega sladkorja ne potrebujete, ker je sirup seveda že sladek.
Sestavine:

8 dcl vode
6-8 žlic zrnc za vdni kefir
5 kock kandiranega ingverja
1 vejica mete
bezgov sirup (naš recept najdete med recepti > Shramba)
V kozarec damo oprana kefirja zrnca, kandirani ingver, meto ter vse skupaj zalijemo z mrzlo vodo. 
Posodo dobro zapremo in jo na pustimo na pultu 1-2 dni in vstran od neposrednega sonca. čas je odvisen od tega, koliko sladkorja smo dodali, temperature prostora oz. odvisno od tega kako hitro se bodo delali mehurčki.
Posodo vmes večkrat pretresemo in ne odpiramo.
Po 1-2 dneh otroški šampanjec precedimo na plastičnem cedilu v stekleničko. Dodamo bezgov sok ter steklenico takoj zapremo in šampanjec ohladimo v hladilniku. 
Zrnca za vodni kefir operemo pod mrzlo vodo in odstranimo vse dodane okuse. 

Podrobnejša navodila, kako naredimo vodni kefir, najdete med recepti ali s klikom na Vodni kefir - probiotična sodavica.
Preden našo slatino z okusom bezga postrežemo, jo dodatno okrasimo s svežimi malinami in meto.

Palačinke iz kefirja na tri slastne načine

$
0
0
Palačinke. A jih kdo ne mara? Ne poznam nobenega otroka, niti odraslega, ki bi imel kaj proti palačinkam. A ste vedeli, da jih čisto preprosto in na enak način pripravimo lahko tudi iz kefirja? O, ja! Pa še mehkejše so. 

V receptu je sicer upoštevana navadna bela moka, ki pa jo seveda lahko zamenjamo tudi s katero drugo vam bolj zaželjeno moko ali kombinacijo različnih moj. ;) Le količine v tem primeru malo prilagodimo, ker vse moke niso enako vlažne, lepljive. Po potrebi dodamo še kakšno žlico moke ali zmanjšamo/povečamo tekočino. Masa mora biti po konzistenci podobna masi za navadne palačinke, za katere verjamem, da smo jih že vsi pekli. 

Ker pa kefir že vsebuje "kisle dodatke", ne potrebujemo v maso dodajati Radenske za rahlost, ker so palačinke iz kefirja že itak precej bolj mehke, elastičnejše. 
Sestavine  za testo palačink:

3-4 jajca
1/2 litra kefirja
200-250 g moke
4 žlice sladkorja (lahko rjavega)
ščep soli
vanilija v prahu (lahko tudi postrgana semena vanilijevega stroka)


Sestavine za nadev iz kremnega kefirja:

cca 250 g kremnega kefirja (kefir sem odcejala cca 20 ur, da je nastal kremni sir)
1 rumenjak
naribana lupinica 1/2 limone
ščep vanilije v prahu
2 žlici rjavega sladkorja


Ostale sestavine, ideje za pa-pa-palačinke:

nutela
lešniki, orehi, mandlji, kokosova moka
pražen kokosov čips
drobno sadje (maline ribez, jagode, …)
najboljša domača jagodna marmelada 
hruškov džem z ingverjem in kokosom


Ostalo:
PAM sprej za namastitev ponve
Picture
Sirni kremni kefir
Sirnemu kefirju dodamo vse zgornje sestavine za nadev in nežno premešamo. 
Iz vseh sestavin za testo s pomočjo mešalnika pripravimo maso in jo pustimo cca 15 minut počivati, da moka nekoliko zgosti maso. Če je masa pregosta, jo razredčimo z mlekom. 

Vročo ponev pošpricamo s PAM sprejem proti sprijemanju, ki ne vsebuje nobene maščobe ter palačinke spečemo na obeh straneh.
Na pečeno palačinko damo cca 2 polni žlici nadeva (kot kaže slika) ter jo zavijemo. 
Polnjene palčinke odlagamo v pekač, ki smo ga ravno tako namastili s PAM sprejem proti sprijemanju. 
Palačinke premažemo s preostankom namaza ter jih potisnemo v že ogreto pečico na 200 stopinj in spečemo. Pečemo jih cca 20 minut. 
Po gratiniranih palačinkah potresemo kokosov čips. 
Picture
Nutela + kokos
Preostale palačinke premažemo po želji z nutelo, marmelado, ...
Picture
Nutela + mleti lešniki
… jih obložimo s sadjem … 
Če preostanku testa dodamo še kakšo žlico moke, da postane testo gostejše, lahko naredimo otrokom "lizikaste" palačinke oz. palačinke na palčkah. 
Gosto testo zlijemo na ponev, vanj potisnemo zobotrebec z debelejšim vrhom na eni strani in palačinko spečemo z obeh strani. 
Palačinke okrasimo, premažemo glede na željo otrok. 

Druga fermentacija - kefir z okusom

$
0
0
Z drugo fermentacijo ne samo, da dodamo kefirju okus, temveč poskrbimo, da se hranilne vrednosti, vitamin B 12 in folna kislina v kefirju še povečajo. Kalcij in magnezij po drugi fermentaciji kefirja postaneta še bolj bio razgradljiva, kar pomeni, da ju naše telo še lažje in popolnoma izkoristi.
Sestavine:

6 dcl domačega kefirja

lupina 1/2 limone ali
1/4 pomarančne lupine ali
cimetova  palčka ali
strok vanilije ali 
1/4 lončka sadja na 1 lonček kefirja: jagode, maline, borovnice, dateljni ...
vrečka čaja
Če uporabimo lupino citrusov, uporabimo bio cituse drugače citruse za 30 sekund potopimo v vrelo vodo, da se iz lupine izlužijo strupi.
Kefir natočimo v lonček, ki se da dobro zapreti. Dodamo okuse po želji. Recimo lupina pomaranče, tangerine, mandarine, ... 
Dodamo samo povrhnji del lupine in ne beli del, ki bi grenil.
... ali palčko cimeta + vanilijevo palčko + dateljne ...
Posodice tesno zapremo in jih pustimo na kuhinjskem pultu, vstran od direktnega sonca, da poteče druga fermentacija. 
Odvisno od okusa, bi naj druga fermentacija trajala od 12-24 ur. Daljša bo fermentacija, močnejši bo okus. Meni je ljubša krajša fermentacija. 
Po končani drugi fermentaciji se kefir loči od sirotke. Zgoraj bo tako nastal kremni kefir z določenim okusom, spodaj pa sirotka. 
Ker je sirotka precej zdravilna je ne odvržemo, ampak kefir s sirotko pretresemo, da se ponovno povežeta in kot tak kefir popijemo. Seveda po odstranitvi lupin in/ ali drugih dodanih vsebin.

Če pa želite uporabiti samo zgornji kremni del kefirja z določenim okusom, ga z žličko poberete in pojeste kar tako ali uporabite recimo za triffleje, pri sladicah itn.
Drugič fermentiran kefir, ki ga ne porabite, shranite v zaprtih posodicah v hladilniku. uporaben je več tednov. 

Čokoladni muffini z jabolkom

$
0
0
Za te čokoladne mufine sem uporabila moj osnovni recept za muffine, kjer sem navadni jogurt zamenjala za lonček doma pridelanega kefirja ter pri količini moke, del le-te zamenjala za žlico kvalitetnega kakava. Dodala sem pa še dobro žlico nutele, ki jo lahko zamenjate tudi s stopljeno čokolado, za bolj čokoladast okus. 

Sestavine:

1 jogurtov lonček sladkorja
2 jogurtova lončka moke
1 žlica kvalitetnega kakava
1 dobra žlica Nutele
1 lonček kefirja
½ lončka olja
1 pecilni  prašek
1/2 žličke vanilije v prahu ali postrgan strok vanilije
2 jajci

1 jabolko
1 žlica rjavega sladkorja
Vse sestavine enostavno dobro premešamo, da dobimo gladko zmes za biskvit.
Maso nadevamo v modelčke oz. pekač za muffine. Jabolko razrežemo na krhlje in z njimi obložimo maso tako, da spodnje dele krhljev potisnemo v maso. 

Po krhljih jabolka potresemo malo rjavega sladkorja, ki bo med peko rahlo karameliziral. 
Muffine pečemo na 180 stopinj, nekje 20 minut, oz. odvisno od pečice. 

Solata s polpekočim prelivom iz kefirja

$
0
0
Namesto jogurta lahko kot preliv za solato uporabimo tudi kefir. Jaz ga v tem primeru začinim dodatno s pekočim čilijevim oljem ali sveže zmletim čilijem. Tako se mi zdi, da čili da solati in kefirju neko dodatno svežino in težo. 
Ker je kefir že v osnovi nekoliko kiselkast velja previdnost ob dodatni uporabi kisa. Pri tej solati smo se pri nas odločili uporabiti zeliščni kis iz paprike, česna in bazilike, ki ga izdeluje Hiša zelišč iz domačih začimb. Ta kis je precej bolj blag od jabolčnega ali sploh vinskega kisa.
Sestavine:

3 - 4 žlice gostega domačega kefirja
5 prepeličjih jajc
motovilec
5 - 7 redkvic
drobnjak
sol
sveže zmlet poper
zeliščni kis (paprika, česen, bazilika - Hiša zelišč)
sveže zmlet čili (ali 2-3 kapljice čilijevega olja)
V lončku premešamo drobno nasekljan drobnjak  ter sveže zmlet čili, sol. 
Prepeličja jajca skuhamo na trdo (5 minut naj vrejo), oluščimo in narežemo. 
Redkvico očistimo in narežemo na take obročke. 

Solato začinimo, premešamo in postrežemo.

Domača skuta

$
0
0
Domačo skuto lahko pripravimo na zelo enostaven način doma. Dlje časa jo bomo fermentirali, manj laktoze bo vsebovala. 

Nam osebno je najboljša skuta iz sveže pripravljenega mleka (kupljenega v trgovini), lahko pa jo pripravite tudi iz mleka brez laktoze. Ker za uspešno fermentacijo bakterije za svojo delo potrebujejo hrano v obliki mlečnega sladkorja, je boljše, da uporabimo mleko z laktozo. Itak jo bodo bakterije med fermentacijo "pojedle". 
Sestavine:

1,5 l polnomastnega mleka
2 lončka kefirja
Mleko segrejemo nekje na 60 stopinj in mu dodamo kefir. Mleko naj ne bo prevroče, ker bomo drugače uničili bakterije in bo fermentacija končana. Narahlo premešamo. Ne mešamo prehitro in preveč, ker bomo drugače razbili grudice in bo skuta zrnasta, drobna. Počakamo 10 minut, da se mleko sesiri. 

Lonec s sesirjenim mlekom, pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo na kuhinjskem pultu, vstran od direktnega sonca, da poteče proces fermentacije .

Na drugi dan to "mleko" segrejemo spet na nekje 60 stopinj. Opazili bomo, da se sirotka obarva zeleno, Previdno premešamo in pustimo, da se ohladi.
 
Nato skuto previdno zlijemo na večje cedilo prekrito s bombažno krpico in počakamo uro dve, da se večji del sirotke odcedi. Nato skuto zvežemo v culico in jo ožamemo oz. obesimo, da se odcedi še preostali del sirotke in ostane v krpici čista skuta. 
Ker taka skuta ni slana, jo  lahko uporabimo v slanih ali sladkih kombinacijah. Mi smo jo tokrat nadevali na polnozrnat kruh s semeni, obložili s hruško in začinili vse skupaj s sladkim medom. 

p.s.

Če se mleko ne sesiri in se ne začnejo tvoriti grudice, pomeni, da je med procesom prišlo do "napake". Najbrž je bilo mleko prevroče ali bakterije v kefirju niso bile žive.  Seveda ne bomo vsega tega mleka zavrgli (sem proti temu, da se hrana meče vstran), zato dodamo v mleko 2-3 žlice kisa. V tem slednjem primeru seveda ne moremo govoriti o fermentaciji. Navedla sem zgolj primer, drug način izdelave skute oz. primer, da zadeve ni potrebno zavreči, če zafrknemo med procesom. 

Posolanka s slivami in orehi

$
0
0
Posolanka pravimo v Prekmurju pogači, ki je pripravljena iz mlečnega testa in s skutinovim nadevom. Lahko jo pripravimo samo iz skutinovega nadeva, lahko pa dodamo orehe, lešnike, jabolka, slive, …
Med našimi recepti najdete Skutinovo posolanko, ter  Skutinovo posolanko z lešniki in jabolki, katerih testo je pripravljeno iz mleka in nadev iz kupljene skute. 

Zdaj, pa predstavljam še recept za prav tako odlično posolanko, ki jo lahko pripravimo iz domačega kefirja. Ne glede na to ali pripravimo posolanko iz mleka ali iz kefirja, sta okusa popolnoma enaka. Razlika je le v sestavi oz. količini hranil, vitaminov, kalcija ter zdravilni učinkovitosti na naše telo. Tukaj zmaga posolanka iz kefirja.
Sestavine za testo:

600 g moke
1/2 kocke (20 g) svežega kvasa
1 dcl mleka
2 dcl kefirja
2 žlici sončničnega olja
1 - 2 žlici sladkorja
ščep soli


Sestavine za skutinov nadev:

500 g domače skute iz kefirja
2 žlici pšeničnega gresa
2 -3 žlice sladkorja
vanilija v prahu ali postrgana semena stroka vanilije
1 jajce


Sestavine za preliv in oblogo:

2 žlici kremnega kefirja (ki je sedel 5 ur na cedilu - kisla smetana)
1 jajce
1 žlica sladkorja v prahu
slive (sveže ali zamrznjene)
orehi (nekaj celih + 2 žlici mletih)

sladkor v prahu za posip
maslo ali olle ali PAM sprej za namastitev pekača
Najprej si pripravimo testo. V posodo presejemo moko, naredimo jamico in vanjo vlijemo toplo mleko. Mleko ne sme biti prevroče, ker bo drugače uničilo kvasovke in testo ne bo vzhajalo. 

V mleko nadrobimo sveži kvas, dodamo žlico sladkorja in počakamo 8 minut, da se naredi kvasec. Nato dodamo vse preostale sestavine sobne temperature in omesimo precej mehko testo. 
Ko se testo odlepi od posode, je pripravljeno, da počiva in na toplem in v pokriti posodi vzhaja eno uro. Če se testo ne odlepi od posode (moke so različno vlažne), dodamo še malo moke. 
Ta čas, ko testo vzhaja, si pripravimo nadev. V posodi z vilico dobro premešamo vse sestavine za nadev. 
Nadev do uporabe shranimo v hladilnik. 
Pekač namastimo. Vzhajano testo na rahlo pomokani površini nežno omesimo, nato ga pa z naoljenimi rokami nežno razvlečemo kot pico. Testo naj bo tanko nekje 0,5 cm ali manj. 

Po testu razporedimo nadev iz skute kefirja. Robove pustimo prazne. Po nadevu potrosimo 1-2 žlici mletih orehov, razporedimo polovičke sliv ter polovičke orehov.
V manjši posodici z vilico dobro raztepemo 1 jajce, sladkor v prahu in kremni kefir, ki smo ga na cedilu odcedili cca 5-8 ur in je po konzistenci podoben kisli smetani. 

Robove testa zavihamo navzgor proti sredini pogače.
S to kremo najprej premažemo robove testa, preostalo kremo pa razporedimo po nadevu. 
Posolanko pečemo v že ogreti pečici na 180-200 stopinj, nekje 45 minut (odvisno od pečice).
Pečeno posolanko pustimo, da se nekoliko ohladi in nadev stisne. Posipamo jo s sladkorjem v prahu. 
Posolanko razrežemo tako kot pico na trikotnike.

30-minutne česnove bombetke z bučnimi semeni

$
0
0
Za česnove bombetke lahko uporabite moko po želji. Vendar bodo najbolj puhaste in mehke z belo moko. Pridejo pa čudovito tudi z ostalo moko. Sem že delala z mešanico ržene in črne moke, s polnozrnato moko, pirino moko, pravijo, da so odlične tudi z brezglutensko moko, … 

V standardnem receptu za 30-minutne bombetke smo tokrat namesto vode uporabili doma narejen kefir (uporabite lahko tudi jogurt) ter dodali česen, bučna semena in čebulo. Bombetke so enostavne, slastne  in še vedno zelo hitro narejene. 

Za vse tiste z alergijo na jajce, dobra novica. Sem že pozabila dodati jajce v maso in so ravnotako prišle slastne. Le  kakšno žlico ali dve kefirja oz. tekočine boste morali dodati namesto jajca. 
Sestavine: 

500 g moke po želji
1/2 lončka mletih bučnih semen
2 dcl kefirja (ali jogurta)
cca 0,5-0,75 dcl mleka
1/2 kocke svežega kvasa
1 jajce
žlica sladkorja
žlička soli
5 žlic olivnega olja
2 večja stroka česna
2 manjši ali ena večja mlada čebula

1 beljak za premaz
1 žlica sesekljanih bučnih semen za posip

Moko presejemo v posodo, naredimo v sredini jamico, jo zalijemo s kefirjem sobne temperature ter dodamo ogreto (ne vroče!) mleko. V kefir nadrobimo sveži kvas, dodamo sladkor in počakamo kakšnih 8 minut, da se naredi kvasec. Nič hudega, če kvasec po osmih minutah ni  "napihnjen" kot ponavadi. 

Ta čas, ko se dela kvasec, si pripravimo česen in čebulo. Oboje na drobno sesekljamo in zelo na hitro in na nizkem ognju, na malo oljčnega olja svetlo popražimo. Pražimo par sekund, dokler česen ne zadiši in čebula pade skup. Če bo česen preveč pražen in rjav, bo v bombetkah zelo grenil. Česen in čebulo ohladimo.

Ko je kvasec aktiviran, dodamo vse preostale sestavine in zamesimo testo podobne konzistence, kot je zgoraj na fotografiji. Po potrebi dodamo še moko ali tekočino. Kot sem že zgoraj omenila, so količine odvisne od vrste in vlažnosti moke. Testo mora biti mehko in se odlepiti od posode. 

Na koncu še vmešamo pražen česen in čebulo in takoj oblikujemo 12 kroglic, ki jih pustimo vzhajati kakšnih 15 minut. 

Če želite imeti gladke bombetke, jih komot takoj, ko oblikujete zadnjo kroglico, še enkrat malo povaljate med dlanmi. Čas naj kar teče. ;) 
Vmes bombetke premažemo še z razžvrkljanim beljakom (lahko uporabite novega. Jaz ponavadi vzamem kakšno žličko beljaka vstran od jajca, ki ga dodam k testu. To je lažje, če so jajca večja) in po njih potresemo sesekljana bučna semena. 
Bombetke pečemo nekje 10-15 minut  (odvisno od pečice). Ne jih prepeči, ker bodo potem suhe. Ko potrkamo po pečeih bombetka in če votlo zadonijo, so pečene. 

Pečene bombetke OBVEZNO pokrijemo s krpo in jih pustimo, da se tako ohladijo. S tem dejanjem bodo bombetke postale lepo mehke. 

Jabolčno skutine potičke

$
0
0
Potica, potičke, mini potičke ...  Mmmm! Različni nadevi, kombinacije. Tokrat smo izbrali skutin nadev, oz. nadev in kremnega kefirja, ki smo ga pripravili doma. Seveda lahko uporabite tudi navadno skuto. Vendar zakaj je že kefir boljša alternativa skuti? To si lahko preberete tukaj. KLIK!
Skuti smo v nadev dodali še jabolka in prav zaščemelo me je, da bi probal,a nekako vpeti še mak in orehe, da bi nastala kakšna gibanična potička. Kdaj drugič, definitivno to pade! 

Drugače pa namesto jabolk lahko skuti dodate pehtran, pa dobite pehtranovo potičko ali preprosto pustite svoji domišlji kakšno drugačno pot. 
Sestavine za testo:

500 g  mehke moke
1/2 kocke svežega kvasa
100 g stopljenega masla 
80 g sladkorja
2 dcl kefirja
1 dcl mleka
2 rumenjaka
1 žlica ruma
ščep soli 


Sestavine za nadev:

500 g kremnega kefirja  (ki je sedel cca 20 minut na cedilu) ali skute iz kefirja
1 rumenjak
2 žlici pšeničnega gresa
2-3 žlice sladkorja
vanilija v prahu ali postrgana semena iz vanilijevega stroka
1 rumov sladkor
limonina lupinica

2-3 jabolka
1 žlička cimeta
2-3 žlice rjavega sladkorja

beljak za premaz

sladkor za posip
Moko presejemo v posodo, segrejemo 1 dcl mleka, ki ne sme biti prevroče, drugače "ubijemo" kvasovke in testo ne bo dovolj vzhajalo. V moko naredimo jamico in vanjo vlijemo pogreto mleko ter nadrobimo sveži kvas. Dodamo nekaj sladkorja, ter počakamo cca 8 minut, da se naredi kvasec.

Nato dodamo vse preostale sestavine za testo in ga omesimo. 

Testa ne rabimo vzhajati, ampak ga takoj razvaljamo na  na cca 0,5 cm tanko, v obliki pravokotnika mer: cca 95  x 30 centimetrov.

Vse sestavine za nadev z žlico dobro premešamo in nadev nanesemo na testo. 
Jabolka na grobo naribamo, dodamo sladkor in cimet in jih v kozici približno 5 minut dušimo. 

Ohlajena jabolka razporedimo po skuti. 
Pogačo po dolžini zvijemo v rolo in jo nato razrežemo na manjše potičke. 

Beljak z vilico raztepemo in z njim premažemo potičke.
Mini skutine potičke pečemo v že ogreti pečici na 180 stopinj, nekje 40-50 minut (odvisno od pečice).


Pečene potičke pokrijemo s krpo in pustimo, da se počasi ohladijo. 


Po pečenih potičkah posipamo sladkor v prahu.
Viewing all 78 articles
Browse latest View live